Nissan představil automobil na li-ion baterie

Člověk |

Japonská společnost Nissan představila prototyp posledního modelu svého elektromobilu, jenž využívá lithio-iontové akumulátory, které jsou vyráběné v rámci spolupráce s firmou NEC.
Japonská společnost Nissan představila prototyp posledního modelu svého elektromobilu, jenž využívá lithio-iontové akumulátory, které jsou vyráběné v rámci spolupráce s firmou NEC.

Společný podnik Nissanu a NECu se jmenuje Automotive Enegry Supply Corp. (AESC) a funguje od května letošního roku. Jeho cílem je v následujících třech letech investovat zhruba 110 miliónů amerických dolarů do továrny vyrábějící li-ion články, která bude umístěna v Japonsku. Dodávané akumulátory mají být určené jak pro vozy Nissanu, tak i pro další značky.

Nissan plánuje nabídnout na japonském trhu první elektromobil s li-ion bateriemi v roce 2010 a globálně pak chce toto vozidlo masově nabízet v roce 2012. Prototyp uvedeného elektromobilu je upravená verze modelu „Cube“, který Nissan již v současnosti prodává a má pod podlahou umístěny tři akumulátory, které napájejí 80 kW motor a invertor. Během předváděcí jízdy reagoval motor velmi hbitě a bez problémů zvládl automobil dostat do rychlosti 100 km/h.
Podle vyjádření Nissanu odpovídá schopnost akcelerace u nového modelu zhruba 3,5 litrovému benzínovému motoru a při běžné jízdě se pak vyrovná 1,8 motoru s objemem 1,8 litru. Baterie, které jsou v novém elektromobilu použité, jsou sestavené z článků silných jen několik milimetrů, takže není problém podle potřeby modulárně upravit velikost celého akumulátoru.

Články jsou taká značně chladnější, než jejich předchozí verze, čímž se eliminuje možnost přehřívání. Současně nové akumulátory nabízejí zhruba dvojnásobnou kapacitu při velikosti o čtvrtinu menší než u starších typů.

Zdroj: IDG News Service

Viz také:
Pět inovací, které změní dopravu
Automobil, který umí sám parkovat
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.