Perlička: Gauč, kanape a otoman

Člověk |

Jak souvisí otoman s Turky a kanape s komáry?

Perlička: Gauč, kanape a otomanpravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Etymologie všemožných pohovek je docela zábavná. Označení otoman skutečně souvisí s otomanskou říší, jak je v některých evropských jazycích označována říše osmanských Turků (původ má toto označení zřejmě v arménštině). Tento typ „polehávadla“ byl tedy do Evropy přinesen Turky, což je poměrně nečekané zjištění, protože jejich expanze nebyla spojována zrovna s lenošením. (Mimochodem, dalším zajímavou věcí, kterou Turci přinesli do střední Evropy, je kaštan.)

Kanape zřejmě souvisí s komárem přes jeho řecké slovo pro komára – konops. Původně šlo o lůžko, obsahující moskytiéru, časem se význam slova posunul.

Konečně gauč k nám přišel přes angličtinu (couche), ale slovo má delší historii, sahající přes francouzštinu až k latině. Couche je ve francouzštině rozkazovací tvar slovesa „lehat“. Na totéž slovo narazíme v češtině také v podobě „kuš“, což původně neznamenalo „sklapni“, ale „lehni“ – šlo o povel dávaný psům.

Zdroj: Michal Novotný: Zákulisí slov do třetice, Motto, Praha 2006 a další

A nyní otázka. Máte vedle sebe různá slova pro polehávadla (na rozdíl od lenošek, ušáků apod. vodorovná): pohovka, gauč, otoman, kanape. Vnímáte je jako synonyma, nebo mezi nimi pociťujete nějaké rozdíly/významové odstíny?Úvodní foto: historicair, wikipedia, licence obrázku GFDL, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Související články
Komentáře

04.02.2015, 18:35

.... áëàãîäàðåí!...

06.12.2014, 21:55

.... tnx for info!...

30.07.2014, 02:20

.... ñýíêñ çà èíôó....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.