Perlička: Nejstarší platidlo Slovanů

Člověk |

Ještě před tím, než se na územích západních Slovanů začaly používat jako platidlo cizí mince (což předcházelo vlastní ražbě), měla řada slovanských kmenů svá speciální platidla. Co že to bylo? Stopy se trochu překvapivě dochovaly právě ve slovech „platit“ a „plat“.

Perlička: Nejstarší platidlo Slovanůpravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Tato slova jsou známa z češtiny, polštiny i lužické srbštiny. Ukazují, že původním prostředkem směny (pokud nepočítáme prostý výměnný obchod) byly u západních Slovanů plátěné ústřižky. Židovský cestovatel Ibrahim ibn Jakub zaznamenává jejich použití v Praze ještě v 10. století, paralelně vedle mincí. Němečtí kronikáři dokládají jejich použití i na Rujaně.
U severozápadních Slovanů nastoupily ještě před mincemi z drahých kovů další peníze, které měly podobu železných misek. Následovalo stříbro, původně ovšem neražené (různé úlomky stříbrných šperků). V domech řemeslníků z 10.-11. století ve Slezsku a Lužici byly nalézány váhy – namísto hodnoty garantované ražbou tedy při směně docházelo zřejmě k převažování.

Zdroj: Libuše Hrabová: Stopy zapomenutého lidu, Veduta, České Budějovice 2006

Poznámka: Slovanské plátno patří do jedné řady s dalšími z dnešního pohledu exotickými platidly: mušličkami u Indiánů severozápadu Severní Ameriky, kakakovými boby u Aztéků…Úvodní foto: Karora, Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

29.01.2015, 02:27

.... ñïñ çà èíôó....

11.12.2014, 07:01

.... áëàãîäàðþ!!...

25.11.2014, 10:59

.... good info!...

10.11.2014, 07:56 cc

jak by se na to dívali?

Pokud má pravdu taco, tak by s tím asi neměli problém.

09.11.2014, 15:36 wrunx

Exotické platidlo?

Jak by se asi staří Slované dívali na naše dnešní potištěné papírky, které jsou kryté prakticky jedině... dluhem? :-D :-D

07.11.2014, 20:03 taco

jak to fungovalo

Přemýšlel jsem, jak to mohlo fungovat. Nemohlo to být, čistě teoreticky, něco na způsob šeků? Ty plátěné ústřižky určitě neměli samy o sobě cenu, ale mohli fungovat jako zástava: "koukni, dal jsi mi loni tento kousek plátna, jako připomínku, že mám u tebe jednu kozu."

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.