Pistis Sofia: Zajímavé souvislosti

Člověk |

Pistis Sofia (Víra a Moudrost) je jedním z apokryfních textů, které bývají řazeny mezi gnostické. Zajímavé však je, že egyptolog František Lexa odvozuje původ díla z egyptského mýtu o oku boha Rea. ...




Pistis Sofia (Víra a Moudrost) je jedním z apokryfních textů, které bývají řazeny mezi gnostické. Zajímavé však je, že egyptolog František Lexa odvozuje původ díla z egyptského mýtu o oku boha Rea.
Účelem tohoto článku není soustavný výklad toho, v čem vlastně spočívá gnostické myšlení jako celek (ostatně, filosofie není ani těžištěm náplně tohoto serveru – nicméně, gnosí byl výrazně ovlivněn například známý švýcarský psycholog Carl Gustav Jung, někteří křesťanští mystici i středověká heretická hnutí), ani popis traktátu, ale spíše určité konkrétní historické souvislosti.
Podobně jako jiné apokryfy, i Pistis Sofia je napsána v řečtině. Najdete zde boha označovaného jako První Tajemství, ze kterého vyzařuje nepřetržitý řetěz emanací. Pistis Sofia pak svým pádem symbolizuje současnou situaci člověka, který musí být vyzvednut z hlubin hmoty. Vyprávění je prokládáno odkazy na různá starozákonní proroctví, sama nauka o emanacích je pak řecká.
Nicméně kromě vazby na řecké myšlení a na Starý zákon je ve spisu možné dle českého egyptologa Františka Lexy najít egyptské vlivy. Lexa v knize Náboženská literatura staroegyptská (poslední vydání Hermann & synové, Praha, 1997) tvrdí, že příběh Pistis Sofie snad až příliš připomíná mýtus o oku boha Rea. Toto oko bylo odloučeno od svého pána (existuje několik verzí, proč k tomu došlo — dle nejrozšířenější oko bojovalo s Reovými nepřáteli, ale než je potřelo, vyrostlo bohu oko nové), Re se však nad ním smiluje a posléze si je opět vloží na své čelo.
Lexa na tomto základě rozvíjí hypotézu, že egyptská gnose vycházela mnohem více z domácích tradic, než se obecně předpokládá.

Podrobnosti uvádějí následující odkazy:
Český popis o tomto textu
http://www.inext.cz/astrologician/sofia.html

Anglický překlad Pistis Sofia
http://www.gnosis.org/gnosis/library/psoph.htm

Gnostické texty, např. Evangelium pravdy, byly ve formátu PDF dostupné na serveru http://www.filosofie.cz, nyní má však tento server zřejmě technické problémy a linky nejsou funkční.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.