Proč nefungují paranormální schopnosti

Člověk |

Jasnovidectví, telepatie, telekineze – proč to nemůže pořádně fungovat?

Proč nefungují paranormální schopnostiPrvní námitka by mohla být čistě fyzikální, nicméně tento argument není příliš přesvědčivý a už vůbec ne elegantní; poněkud připomíná tvrzení, že nic těžšího než vzduch nemůže létat.
Mnohem přesvědčivější pohled proti paranormálním schopnostem, mimosmyslovému vnímání, či jak to všechno chceme nazvat, poskytuje evoluční biologie; pokud by někdo příslušné dovednosti měl, získal by takovou výhodu, že by se tyto schopnosti musely v populaci rychle rozšířit.
„Skutečnost, že se podobné psychické schopnosti vyskytují vzácně, dokazuje, že se nevyskytují vůbec,“ praví John D. Barrow.

Zdroj: John D. Barrow: Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) – Matematika všedního dne
Dokořán 2013

Poznámky:
– Na druhé straně by se dalo namítnout, že do hry třeba vstupuje princip trade-off. Telepatie by dejme tomu mohla fungovat, ale náklady jsou prostě příliš vysoké (dnes třeba v porovnání s mobilními telefony, i když to je poznámka už hodně banální). Než někoho hypnotizovat, je možná efektivnější ho prostě uplatit nebo zastrašit apod.
Viz také: Proč není hypnóza masověji zneužívána

– Barrow sám přitom není materialista/ateista, ale deista hlásící se k unitářům.Úvodní foto: historicair, wikipedia, licence obrázku GFDL, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Související články
Komentáře

27.07.2014, 11:07

.... ñïñ çà èíôó....

21.06.2013, 09:12 intago

držte se, čemu rozumíte, TOHLE NEUMÍTE

12.06.2013, 18:20 jaroslavp hmm Nic nevypovídající článek a zavádějící titulek. PŘESNĚ TO TAK JE, JEN PRO TOTÁLNÍ LAIKY

16.06.2013, 09:55 admin

zalezi na tom

pokud je genialita ve skutecnosti pro geny sveho nositele nevyhodna, muze se vyskytovat stejne - proste jako neadaptivni mutace, ktera obcas vznikne a zase zanikne (eventualne treba jako nevhodna kombinace jinak vyhodnych genovych variant; asi jako "geny pro muzskou homosexualitu" jsou vyhodne v zenskem tele, protoze zvysuji plodnost; analogicky "genialni" geny v jine genove kombinaci proste trochu zvysuji inteligenci, coz vyhodne je). nicmene u "genu pro paranormalni schopnosti" se prave zda byt evidentni jejich vyhodnost. muselo by zde byt nejake strasne vyrazne trade-off, podobne jako u toho "ziveni svalovce", ale v daleko extremnejsi forme...

14.06.2013, 15:41 cc

Re:

To je taky platný argument a i lépe vypadá. Nicméně, géniové jak známo mají oproti zlatému středu statisticky problémy s nudnými přízemnostmi jako jsou peníze a svalovce je zase neštěstí živit (a asi i šatit). Jsou tedy ne nepříjemnými, leč přesto z hlediska evolučního ideálu odpadními jedinci, jakkoliv užitečný určitý jejich podíl v populaci ve výsledku je. A že jsou výhody takového nastavení, které je produkuje, nemalé, o tom svědčí, že geniů i šampionů ač nemnoho, všude alespoň pár je. Zatímco u paranormálních schopností vzhledem k jejich nevídanosti v běžné životní praxi by muselo jít buď o velmi recentní inovaci (což odporuje tvrzením o takových schopnostech u zvířat) nebo o náklady činící je evolučně nevýhodné (což se neshoduje s obecnými popisy jejich účinků - to by vykompenzoval snad jedině zásah jadernou náloží zhubivší širé okolí po každém takovém použití). Ergo jsme zase u toho obvyklého, že tak, jak jsou obvykle popisovány, nemohou pořádně fungovat ve světě, který funguje jako ten náš; ale mohly by fungovat např. s dostatečnou pomocí nadpřirozených bytostí.

14.06.2013, 13:35 wrunx

Nemohu souhlasit.

2cc: s autem to byl pokus o vtip, ale logika zůstává. V přirozené populaci je nějaké (byť mizivé) zastoupení výjimečných jedinců, kteří přesto (pro laiky překvapivě) z mnoha různých důvodů neovládnou špičku "evolučního pelotonu". Ovšem to ani náhodou neznamená, že nejsou :-) Kdyby totiž skutečně platilo, že evoluční druhová výhoda vede k prosazení zvýhodněných jedinců v populaci, byli bychom nejspíše populací géniů anebo třeba nelítostných bojovníků, neboť ti by měli (podle toho úsměvného pravidla) zaujmout místo na vrcholu evoluce. Ejhle, není tomu tak; a přesto existují jak rození géniové, tak rození bijci MMA.

13.06.2013, 19:31 cc

@wrunx

To né, v tomto případě je to sice pochybně vypadající, leč platný argument. Evo organismů je přecejenom něco jinýho než nákup auta.

13.06.2013, 12:48 wrunx

No nevím nevím

"Skutečnost, že se podobné psychické schopnosti vyskytují vzácně, dokazuje, že se nevyskytují vůbec," tak to je jak věta vystřižená z nějakého laciného bulváru. Takže v úsměvné hyperbole: skutečnost, že se ferrari za 6 mega vyskytuje vzácně, dokazuje, že se nevyskytuje vůbec. LOL

12.06.2013, 18:20 jaroslavp

hmm

Nic nevypovídající článek a zavádějící titulek.

12.06.2013, 13:45 cc

Ano

stačilo by přidat ambice sociálně normativní, a bylo by z toho náboženství jak vyšité. Jako by to byl prostě běžný výstup toho, jak má mozek tendenci nefungovat + skupinová dynamika.

12.06.2013, 11:59 admin

je fakt

pravda je, ze bychom se stejne dobre mohli ptat "jak to, ze takova krajne obskurni vira (= v existenci paranormalnich schopnosti) existuje a pretrvava". tim bychom se asi dostali do blizkosti evolucnich uvah o nabozenstvi.

12.06.2013, 07:20 cc

No...

ono je tvrzení, že "nějakými" schopnostmi disponují všichni, jen každý není "probuzen" poměrně rozšířené, takže ani tento "elegantní důkaz" nezůstává elegantním dlouho ve střetu s realitou lidství. Nezatracoval bych fyzikální limity jenom kvůli historkám z 19. století. Cihla se kupříkladu doopravdy nemá tendenci sama od sebe ve vzduchu vznášet a doopravdy za to může její větší hustota. Stejná cihla rozdrcená na prach se vznáší velice snadno. A to je ta otázka, kam až jsme ochotni zazoomovat. Momentálně už se měření těchto jevů nabízí prostor jen v hranicích chyby, je to tedy spíš otázka značně obskurní víry, kde však i v článku zmíněný pohled selhává: pokud "něco" třeba existuje, ale k ničemu to nositeli není.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.