Software IBM má pomoci děravé lidské paměti

Člověk |

Mobilní přístroje jsou dnes standardně schopny zaznamenávat zvuk i obraz. Pokud by se podařilo vyvinout software, který by tuto záplavu dokázal nějak inteligentně katalogizovat, člověk by rázem mohl rekonstruovat, co kdo říkal, jak se kdo jmenuje, jak kdo vypadá...
S nápadem mapovat prakticky veškerý lidský život za pomoci softwaru přišli již dříve výzkumníci Microsoftu, především Gordon Bell. Nyní se o podobný projekt zajímají i vědci IBM. Jejich hlavním cílem je ovšem ani ne tak vytvořit dotyčnému „pomníček“, ale spíše pomoci děravé lidské paměti.
Mobilní přístroje jsou dnes standardně schopny zaznamenávat zvuk i obraz. Pokud by se podařilo vyvinout software, který by tuto záplavu dokázal nějak inteligentně katalogizovat, člověk by rázem mohl rekonstruovat, co kdo říkal, jak se kdo jmenuje, jak kdo vypadá (viz trapné okamžiky, když se při příštím setkání lidé nepoznají). A právě vývoj takového softwaru je cílem projektu společnosti IBM s názvem Pensieve.
Samozřejmě, že proces by musel probíhat automaticky. Není možné, abychom po každé větě doplňovali pořízený zvukový záznam „metainformacemi“, to bychom nedělali nic jiného. Nicméně automaticky pořízená fotografie či videozáznam může být například rovněž automaticky uložena do složky dotyčného člověka někde na serveru a tam doplněna alespoň datem a souřadnicemi GPS. Následně se software také podívá do uživatelova elektronického kalendáře, zda tak nenajde údaje o tom, co by dotyčný měl v té době dělat. Pak může fotografii provázat i s dalšími informacemi.
Projekt IBM probíhá nezávisle na Microsoftu. Pracují na něm údajně stovky vědců, ale podle vedoucího projektu (Eran Belinsky) zatím nelze odhadnout, kdy bude k dispozici nějaká verze pro širší veřejnost.

Zdroj: Computerworld.com

Poznámky:
– Není ale kouzlem určité konverzace (u piva apod.) právě to, že z ní žádný záznam nikdy pořízen nebude? Nebude výsledkem chorobné sebezpytování, člověk bude kdovíjak dlouho přemýšlet, než cokoliv pronese? (Ačkoliv zde existuje i bonmot Oscara Wilda: „Přirozenost je tou nejhorší pózou.“)
– Z jiné strany vzato, kdybychom se nemuseli soustředit na detaily toho, co se kolem nás děje (nemusím si pamatovat jméno, vždy to můžu dohledat), dokázali bychom nějak zachytit to důležité, reagovat inteligentněji?
– Název Pensieve je z Harryho Pottera, v českém překladu Myslánka (odkladiště nepotřebných nebo frustrujících vzpomínek).

Viz také:
MyLifeBits: Digitalizace lidského života podle Microsoftu
Digitální nesmrtelnost podle Microsoftu
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.