Tisková zpráva KPMG: Evropa nemusí mít strach o průmyslovou výrobu

Člověk |

Evropské průmyslové výrobě zatím zánik nehrozí. Vyplývá to ze zprávy „Budoucnost evropské průmyslové výroby“, kterou nedávno představily členské společnosti KPMG International. Ztráta kapacit pro výzkum a vývoj však zvyšuje obavy z konkurenceschopnosti evropské průmyslové výroby v budoucnu.




Investice do výzkumu a vývoje, stejně jako produkce samotná, však pomalu klesají
Česká republika má šanci získat další, sofistikovanější investice

Evropské průmyslové výrobě zatím zánik nehrozí. Vyplývá to ze zprávy „Budoucnost evropské průmyslové výroby“, kterou nedávno představily členské společnosti KPMG International. Ztráta kapacit pro výzkum a vývoj však zvyšuje obavy z konkurenceschopnosti evropské průmyslové výroby v budoucnu.

Zpráva zkoumala vyhlídky 172 výrobních společností v zemích evropské patnáctky. Tyto firmy v zemích EU-15 produkují 48 procent své výroby. Do tří let by tento podíl měl sice klesnout na 42 procent, to však zároveň znamená, že podstatná část výroby zůstane i nadále v Evropě.

V evropských podnicích také dochází k postupnému omezování kapacit výzkumu a vývoje, který je přitom pro udržení konkurenceschopnosti evropských firem zcela zásadní. Dotazované firmy provádějí v EU-15 v průměru 55 procent výzkumu a vývoje. Do tří let by měl tento podíl klesnout na 49 procent.

Partner KPMG Česká republika Stanislav Červeňan k situaci v ČR uvádí: „Výsledky studie potvrzují potenciál českých firem konkurovat na světové úrovni v oblasti průmyslu jako celku, a to především cestou kvality, inovací a kvalifikované pracovní síly. Je pravdou, že někteří významní světoví výrobci, kteří v ČR investovali v průběhu 90. let, nyní přemýšlí o přesunu svých investic dále na východ z důvodu dalšího snižování výrobních nákladů. Na druhou stranu se však objevují noví investoři, kteří oceňují nabízející se potenciál a uvažují o umístění technologicky vyspělých výrob do ČR.“

Podle Červeňana jsou klíčovými předpoklady pro návratnost vysokých investic zajištění dobrého dílenského zpracování, splnění požadavků na vysoké využití výrobních kapacit a spolehlivost a rychlost dodávek.

„Čeští výrobci mají šanci navázat na tradice předchozího průmyslového vývoje a zúročit své úsilí při zlepšování kvality výroby a zvyšování výkonnosti. Doufejme, že toto úsilí bude rovněž doprovázeno aktivní vládní politikou zaměřenou na vytvoření takového podnikatelského prostředí, které umožní českým firmám zaměřit se na podstatu svého podnikání v podmínkách srovnatelných s těmi, které mají jejich zahraniční konkurenti,“ dodal Červeňan.

John Guy z KPMG UK, partner odpovědný za poradenství v oblasti průmyslu, k výsledkům výzkumu uvedl: „Jak výrobní kapacity, tak kapacity výzkumu a vývoje by měly za tři roky v EU-15 klesnout shodně o 6 procent. Právě odliv výzkumu a vývoje zasáhne Evropu nejvýrazněji. Podíl kapacity výroby i výzkumu a vývoje si Evropa stále udržuje na významné úrovni. Bude-li se ale kapacita výzkumu a vývoje snižovat, bude stále složitější udržet vysokou úroveň jak inovací, tak samotné výroby.“

I společnosti, které se významně koncentrují na Evropu a v EU-15 soustředí 75 procent svého výzkumu a vývoje, začínají tento poměr snižovat. Ve výzkumu se do této kategorie (75 procent výzkumu a vývoje v EU-15) zařadilo 44 oslovených společností. Jen 31 procent z nich však očekává, že v této kategorii bude ještě za tři roky.

Zpráva uvádí, že evropští výrobci mají dobrou ziskovost díky růstu průmyslové kapacity a úrovni příjmů v perspektivních zemích. To ale platí jen za předpokladu, že dokážou udržet vyšší úroveň vytváření hodnoty a inovací. Zásadní je udržet výrobky na úrovni vyšší, než je úroveň výrobků od výrobců v perspektivních průmyslových regionech.

U výroby zboží na nízké a střední technologické úrovni je naopak budoucnost evropských podniků stále nejistější. Zpráva zdůrazňuje, že trend přesunu výroby z Evropy bude pokračovat.

Ze zprávy rovněž vyplývá varování pro země jako Španělsko či Portugalsko, které spoléhaly na velké investice zahraničních společností do výroby středně technologicky náročných výrobků. Země, ve kterých má výroba s vysokou přidanou hodnotou jen malý podíl na celkové produkci, jsou totiž ohroženy konkurencí z mimoevropských zemí.

John Guy uvedl: „Předtím, než se rozhodneme výrobu z Evropy přesunout, měli bychom si uvědomit, že existuje mnoho důvodů, proč zde zůstat. S tím, jak se společnosti soustředí na výrobu s vyšší přidanou hodnotou, je stále zřejmější, že high-tech výrobky vyžadují i high-tech výrobní kapacity. Tyto výrobky se stále nejlépe vyrábějí právě v Evropě a mnoho evropských podniků stále váhá riskovat umístění kapitálově náročných produkcí do oblastí s nízkou mzdovou úrovní.“

Výhradní zaměření na nízkou cenu práce je rovněž zavádějící, protože mzdy představují jen malou část celkových nákladů, zejména u výroby s vysokou přidanou hodnotou. Co se týče produktivity, zpráva ukazuje, že HDP na odpracovanou hodinu je ve Francii a Německu vyšší než 47 dolarů a těsně pod 40 dolarů je ve Velké Británii. Pokud to srovnáme s 1–1,5 dolary v Indii a Číně, je jasné, že výrobci produktů s vysokou přidanou hodnotou považují Evropu za stejně atraktivní jako kdykoli předtím. Je však třeba stále udržovat úroveň výzkumu a vývoje na dostatečné výši, aby byl zajištěn stálý tok nových high-tech výrobků s vysokou přidanou hodnotou.

Mezi další závěry průzkumu patří:

Do roku 2007 očekává 30 procent dotazovaných společností, že v EU-15 bude mít 25 až 50 procent svých výrobních kapacit. V současnosti má 32 procent z dotázaných společností v EU-15 více než 75 procent výrobních kapacit.

Plných 20 procent nových investic do výroby v příštích třech letech zamíří do Číny, 13 procent do zemí východní Evropy a 10 procent do Indie a východní Asie. Na 45 procent plánovaných investic bude ovšem v následujících třech letech stále mířit do západní Evropy.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.