Úloha pro tento den: Lovci lebek

Člověk |

Kult lebek existoval v mnoha částech světa. Lebka nepřítele byla považována za významnou válečnou trofej. Jaká je její moderní obdoba?
Kult lebek existoval v mnoha částech světa. Lebka nepřítele byla považována za významnou válečnou trofej. Jaká je její moderní obdoba?

Námět k řešení:
Lebka byla často používána i jako rituální nádoba. Souvislost mezi lebkou a nádobou existuje ve všech indoevropských jazycích: něm. Kopf (hlava) je stejného základu jako anglické cup (šálek, pohár – např. Daviscup) – to vše je z lat. cupa = 1. hlava 2. nádoba. České lebka má souvislost s lub původně nádoba z kůry.
Lebka má velmi blízko k nádobě či poháru. A co je jednou z hlavních trofejí při sportovních střetnutích? Pohár! Je nějaký zásadní rozdíl mezi vítězem držícím triumfálně pohár a válečníkem držícím hlavu poraženého? Z poháru se pije, stejně jako se pila krev z lebek. Sport jako náhražka války. V celé Skandinávii se při přípitku neříká “Na zdraví!”, ale “Skol” – tj. lebka! Tradice pohárů pochází pravděpodobně z rytířských dob a je v ní možné vidět pokračování Svatého Grálu. Existuje triáda: lebka – picí roh – pohár.

Poznámky:
Nádoby jsou antropomorfní: mají ucha, hrdlo, břicho.
Jsou popsány případy schizofreniků, kteří mluví s nádobami.

Zdroj:
1. Machek, V.(1971): Etymologický slovník. Academia. Praha.
2. Thass-Thienemann, T. (1968): Symbolic Behavior., s. 32, Washington Square Press, Inc. New York.
3. Thass-Thienemann, T. (1960): The Talking Teapot: A Note on Psycho-Linguistcs. Comprehensive Psychiatry, 1:199-200.
4. Andree, R. (1912): Menschelschädel als Trinkgefässe. Zeitschrift für Volkskunde, 22:1-12.

Autor článku je mj. také autorem knihy Psychologie v otázkách, kde můžete najít celou řadu dalších problémů tohoto typu. Více viz http://www.studovna.cz/pkniha.asp?Csl=5197
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.