Úloha pro tento den: Pýthie

Člověk |

V delfských věštírnách věštily kněžky zvané Pýthie. Pýthie proto, že měly prý při věštění kolem krku zavěšeného hada (pýthie, python = had, drak). Proč by měl zrovna had být jejich hlavním znakem?




V delfských věštírnách věštily kněžky zvané Pýthie. Pýthie proto, že měly prý při věštění kolem krku zavěšeného hada (pýthie, python = had, drak). Proč by měl zrovna had být jejich hlavním znakem?

1. Had je nebezpečný stejně jako budoucnost, či snaha ji uhádnout . Viz Jaromír Erben:
“Je lépe v mylné naději žíti,
před sebou čirou temnotu,
než pravdu odhaliti,
strašlivou poznati jistotu.”
(Štědrý večer)

Poznání budoucnosti nás může paralyzovat stejně jako uštknutí hada.

2. Had se kroutí, je ve svém chování nevypočitatelný, těžko uchopitelný – tak jako budoucnost.

3. Kněžky používaly hadího jedu k navození transu, inspirace.

4. Setkání s hadem v sobě má vždy jistou osudovost.

5. Mělo to zvýšit jejich prestiž, nedotknutelnost a vyvolat bázeň.

6. Hadi se často používali k usmrcení, sebevraždám. (Běžné v Egyptě – např. Kleopatra spáchala sebevraždu tak, že si položila malého jedovatého hada na hruď). Sebevražda je vlastně také takový pokus uhádnout budoucnost (či alespoň vzít osud, náhodu do vlastních rukou).

Zvířat (ptáků, koní) se velmi často používalo k věštění. Šlo o to odpoutat se od čisté determinace lidského rozumu a také přenést odpovědnost.

Poznámky:
Pýthie seděla nad propastí na trojnožce, dávala se omamovat výpary vystupujícími z propasti a v tomto stavu vyrážela slova, z nichž kněží skládali věštby. Věštby byly často tajuplné, mnohoznačné: “Překročíš-li řeku Halys, zničíš velkou říši.”

Poznámka Pavel Houser: O Delfách a antickém věštění existuje samozřejmě celá řada další literatury, namátkou lze uvést česky vyšlé knihy Odysseové na mořích historie, Tajemný Etrusk (Valtari – beletrie), Svatba Kadma s Harmonií atd.

Autor článku je mj. také autorem knihy Psychologie v otázkách, kde můžete najít celou řadu dalších problémů tohoto typu. Více viz http://www.studovna.cz/pkniha.asp?Csl=5197








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.