Upozornění čtenářky: (ne)přehlédnutelný Dodds

Člověk |

Upozorňuji na český překlad knihy E. R. Doddse "Řekové a iracionálno", která se objevila na trhu v lednu 2001 (edice Oikúmené, z angličtiny přeložil Ondřej Prokop). Anglický originál napsal profesor starořečtiny E.R. Dodds jako pokrač ...
Upozorňuji na český překlad knihy E. R. Doddse "Řekové a iracionálno", která se objevila na trhu v lednu 2001 (edice Oikúmené, z angličtiny přeložil Ondřej Prokop).
Anglický originál napsal profesor starořečtiny E.R. Dodds jako pokračování svých univerzitních přednášek v Berkeley v padesátých letech minulého století. Tehdy se kniha stala bestsellerem a myslím, že je dnes opět aktuální. Autor v ní mimo jiné hledá odpověď na otázku, proč se zhroutil řecký vědecko filozofický systém založený na rozumu – navzdory tomu, že se zdálo “že je jistou dobu jen nepatrně vzdálen konečnému triumfu”. Obzvlášť zajímavá je poslední kapitola “Strach ze svobody”.
I jinak je to kniha je plná podnětných myšlenek. Neměl by ji přehlédnout čtenář, který chápe četbu jako myšlenkový dialog s autorem a čtenář který se zajímá o vývoj lidského myšlení.

Poznámka Pavel Houser: Dodds je podle mého názoru skutečně vynikající autor, velmi pozoruhodná je i jeho druhá česky vyšlá práce ‚Pohané a křesťané ve věku úzkosti", kterou vydalo nakladatelství Petr Rezek.
Kniha "Řekové a iracionálno" pak samozřejmě navozuje i otázku, zda (nakolik) dnes neprožíváme něco podobného, jako popisuje celé dílo. Zdánlivý triumf rozumu, ale…
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.