V USA vybudují nové závody na obohacování uranu

Člověk |

Dodávky ruského paliva do USA se zřejmě značně omezí po roce 2013, a tak se hledá nové řešení. Výrobci paliva uvádějí, že nové závody na obohacení uranu se vyplatí i v případě, když se jaderná renesance v USA neuskuteční.




***tisková zpráva České nukleární společnosti

V USA nyní soupeří o možnost postavit závody na obohacování uranu čtyři velké firmy. Chtějí tak být připraveny na renesanci jaderné energetiky, která se očekává. Nové závody také sníží závislost USA na dovozu jaderného paliva za zahraničí.

Nové závody na obohacování uranu pro americké jaderné elektrárny chtějí v USA vybudovat společnosti General Electric, USEC, Urenco a Areva. Nyní se tu 40 procent potřebného jaderného paliva dováží z Ruska. Toto palivo bylo vyrobeno ze zrušených ruských jaderných zbraní. Dodávky ruského paliva do USA se ale zřejmě značně omezí po roce 2013 a tak se hledá nové řešení. Výrobci paliva proto uvádějí, že nové závody na obohacení uranu se vyplatí i v případě, když se jaderná renesance v USA neuskuteční.
Americký dohled nad jadernými elektrárnami NRC loni obdržel žádosti na povolení výstavby sedmi nových jaderných reaktorů, licenci ke stavbě má být do roku 2009 vydána dalším 25 plánovaným reaktorům. Výroba elektřiny v těchto nových elektrárnách přispěje také ke snížení emisí skleníkových plynů v USA. Až 33 procent všech těchto emisí vzniká v amerických tepelných elektrárnách.
Firmy si nyní pro závody na obohacování uranu vybírají vhodná místa, očekávají investiční pobídky a daňové úlevy od místních úřadů. Například francouzská Areva míří do Nového Mexika, ale nedostane-li tu atraktivní podmínky, postaví závod kdekoliv v USA. General Electric testuje v Severní Karolíně novou metodu laserového obohacování uranu, v případě úspěchu zavede hromadnou výrobu.
Urenco se závody na obohacování v Německu, ve Velké Británii a v Nizozemsku vede konsorcium, které již staví nový provoz na jihozápadě Nového Mexika za 1,5 miliardy dolarů. Výrobu zahájí v příštím roce. Americká firma USEC buduje další závod v Ohiu, který má již v roce 2012 pokrýt čtvrtinu poptávky po jaderném palivu v USA.
Americké závody na obohacování uranu jsou z 85 procent závislé na dodávkách uranu za zahraničí, hlavně z Austrálie, Kanady a Kazachstánu. V USA se uran těží na 20 místech, očekává se ale, že se jeho těžba po mnoha letech stagnace značně rozšíří.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.