Vyspělá telemedicína na CESNET Conference 2008

Člověk |

Během videokonference budou do Evropy přenášeny záběry endoskopických a radiologických zákroků z lékařských pracovišť v Japonsku a na Tchaj-wanu. Přenos proběhne v plném NTSC rozlišení, které by mělo vyloučit zkreslení obrazu. Taková kvalita přenosu umožňuje diagnostikovat na velké vzdálenosti.




***tisková zpráva sdružení Cesnet

Ve spolupráci se skupinou vyspělých asijských internetových sítí zítra akademické sdružení CESNET zorganizuje unikátní prezentaci na téma telemedicína, a to jako součást odborné konference CESNET Conference 2008, kterou pořádá tento čtvrtek a pátek na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Hlavním bodem prezentace, která začne zítra v 11.30 hodin, bude videokonference, během níž budou do Evropy přenášeny záběry endoskopických a radiologických zákroků z lékařských pracovišť v Japonsku a na Tchaj-wanu. Přenos proběhne v plném NTSC rozlišení, které by mělo vyloučit zkreslení obrazu. Taková kvalita přenosu umožňuje diagnostikovat na velké vzdálenosti.

Během akce bude pomocí videokonference spojeno sedm lékařských pracovišť: tři v Asii, z toho dvě v Japonsku a jedno na Tchaj-wanu, a čtyři v Evropě – po jednom v Itálii a Španělsku a další dvě v České republice, kde půjde o Ústřední vojenskou nemocnici v Praze a Krajskou zdravotní, a. s. – Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. V přednáškových místnostech těchto zdravotnických zařízení může odborná veřejnost zhlédnout celou telekonferenci.

Část konference věnovanou telemedicíně odstartuje svou přenáškou profesor Šuji Šimizu z univerzitní nemocnice v japonském Kjúšú. Ve zhruba půlhodinovém vystoupení se bude věnovat zkušenostem své nemocnice s telemedicínou. Během videokonference budou navíc zprostředkovány další dvě přednášky. První se ujme dr. Muto z japonské Univerzity Kjótó a bude mluvit o využití NBI (Narrow Band Imaging – viz dále) při odhalování ranných stadií rakoviny hltanu a jícnu. Dalším vystupujícím bude dr. Čen-Šuan Čun z Národní tchajwanské univerzity, který se zaměří na konkrétní využití NBI v neobvyklém případu pankreatálního onemocnění 57leté ženy.

Na základě snímků přenesených prostřednictvím videokonference budou přítomní lékaři moci stanovit svou diagnózu na dálku a v telediskusi ji posléze zkonfrontovat s ošetřujícími lékaři.

Prezentace na téma telemedicína je jen jednou součástí dvoudenní konference. CESNET letos pořádá její druhý ročník, premiérové setkání se uskutečnilo rovněž v Praze před dvěma lety. Účast na letošním ročníku přislíbili odborníci nejen z Evropy, ale i ze Spojených států, Japonska či Tchaj-wanu.

Hlavními tématy CESNET Conference 2008 jsou:
bezpečnost – aspekty a principy bezpečnosti sítí, gridů a obecných e-infrastruktur;
middleware – softwarové komponenty spojující rozsáhlé komplexní distribuované systémy;
virtualizace – virtuální sítě, výpočetní platformy a infrastruktury datových úložišť.

Ve čtvrtek 25. září v 10 hodin zahájí konferenci první místopředsedkyně Rady vlády České republiky pro vědu a výzkum Miroslava Kopicová. Akce bude pokračovat dvoudenním sledem přednášek našich i zahraničních expertů.

Sdružení CESNET bude z průběhu konference zajišťovat internetový přenos (tzv. streaming), který bude možné naladit na stránkách akce, kde zároveň naleznete kompletní program konference a další podrobnosti: http://www.ces.net/events/2008/conference/.

NBI (Narrow Band Imaging) zlepšuje viditelnost kapilár a dalších drobných struktur na povrchu sliznice. V důsledku biologických charakteristik tkáně je úzkopásmové osvětlení na sliznici absorbováno a rozptylováno jinak než bílé světlo. Tím je zdůrazněn kontrast mezi malými krevními cévami a normální tkání a také drobné struktury ve vrchních vrstvách sliznice.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní gigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT2 a podílí se aktivně na jeho realizaci. Kromě jiného se zabývá využitím vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak i asynchronně formou streamingu.








Související články




Komentáře

30.07.2014, 20:49

.... ñïàñèáî....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.