Druhý satelit systému Galileo nese přesné hodiny

Astronomie |

Předchozí testovací satelit Giove-A nesl na palubě atomové hodiny s odchylkou 10 ns denně. Nyní je přesnost desetinásobná.




V neděli byl vystřelen na oběžnou dráhu druhý experimentální satelit evropského navigačního systému Galileo. Dle European Space Agency nese družice Giove-B (Galileo In-Orbit Validation Element) zatím nejpřesnější atomové hodiny použité v kosmu. Družice byla vystřelena z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v neděli ve čtvrt na pět ráno místního času (sobota 22:16 GMT).

Atomové hodiny s odchylkou 1 ns denně zajistí velmi přesné určení polohy, zaměření funguje na principu měření vzájemného zpoždění signálů odeslaných současně z několika různých satelitů. Vysoká přesnost atomových hodin umožní určit polohu objektu až na 30 centimetrů. Aby mohla být takováto přesnost zaručena, musí být hodiny vzájemně dokonale synchronizovány. Předchozí testovací satelit Giove-A, nesl na palubě atomové hodiny s odchylkou 10 ns denně.

Až bude navigační systém Galileo oficiálně spuštěn, každý ze třiceti satelitů ponese dvoje primární hodiny s přesností 1 ns a dvoje záložní s přesností 10 ns.

Projekt Galileo je provozován Evropskou unií jako civilní alternativa k systému GPS provozovaném americkou armádou. Přestože jsou provozovány tři nezávislé navigační systémy (kromě amerického GPS ještě ruský GLONASS), je možná i jejich vzájemná spolupráce.

Galileo je financován komerčními organizacemi, Evropská unie se však na spuštění bude podílet částkou 3,4 miliard eur, čímž má být zajištěno, že se systém skutečně uvede do provozu.. Umístění dalších satelitů na oběžnou dráhu je plánováno na rok 2010.

Viz také:
Úspěšný start první navigační družice Galileo
Galileo s pochybnostmi








Související články




Komentáře

30.07.2014, 06:55

.... ñïàñèáî çà èíôó!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.