Hadrony proti nádorům

Člověk |

V případě hadronové radioterapie je destrukční dávka energie při vstupu do lidského těla velmi malá a prudce narůstá až na konci dráhy částic v těle pacienta. Volbou energie svazku částic proto lze regulovat dosah destrukční dávky energie, a tím i přesně zacílit na místo nádoru. Na rozdíl od konvenční radioterapie jsou zdravé tkáně před i za nádorem mnohem méně poškozeny.




Výskyt nádorových onemocnění v České republice i v Evropě se za posledních 30 let téměř zdvojnásobil a tyto choroby jsou v současnosti druhou hlavní příčinou úmrtí u nás i ve většině vyspělých zemí. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace k roku 2010 by nádorovým onemocněním měla být během svého života postižena až jedna třetina Evropanů. Není proto divu, že se výzkumu možností zlepšení léčebných výsledků těchto chorob věnuje taková pozornost.

Tradičními metodami léčení (chirurgie, radioterapie, chemoterapie a jejich kombinace) lze vyléčit téměř polovinu všech nemocných pacientů. Vedle tradičních chirurgických zákroků představuje radioterapie nejčastěji využívanou metodu léčení nádorových onemocnění. Stále však existuje množství případů, které nejsou léčitelné současnými metodami. Při léčbě nádorů klasickým ozařováním však dochází k poškozování zdravé tkáně v okolí nádorového ložiska.
Nové metody léčby umožňující zlepšení léčebných výsledků nádorových onemocnění s využitím urychlených protonů nebo lehkých iontů, tzv. hadronovou radioterapii, představili prof. Ing. Jiří Niederle, DrSc., a RNDr. Miloš Lokajíček, DrSc., starší, oba z Fyzikálního ústavu AV ČR, a doc. MUDr. Jiří Petera, PhD., z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové.

Při tradiční radioterapii rentgenovým nebo gama zářením dochází k největšímu předání destrukční energie lidské tkáni těsně pod povrchem těla pacienta v místě proniknutí záření. S rostoucí hloubkou pak tato dávka exponenciálně klesá. V případě nádorů ležících v blízkosti důležitých orgánů proto prakticky není možné využít k léčbě tradiční radioterapii bez nebezpečí významného poškození okolních orgánů.

Naproti tomu nová metoda léčení – hadronová radioterapie – funguje na zcela odlišném principu předávání energie. V tomto případě je destrukční dávka energie při vstupu do lidského těla velmi malá a prudce narůstá až na konci dráhy částic v těle pacienta. Volbou energie svazku částic proto lze regulovat dosah destrukční dávky energie, a tím i přesně zacílit na místo nádoru. Na rozdíl od konvenční radioterapie jsou zdravé tkáně před i za nádorem mnohem méně poškozeny. V případě léčby například očních nádorů radioterapií pomocí hadronů tak až 90 % všech pacientů opět vidí, užití konvenční radioterapie vede většinou ke ztrátě zraku.

Prof. Niederle, předseda Výboru pro spolupráci České republiky s CERN, hovořil o Evropském centru fyziky částic CERN, kde byl vypracován podrobný projekt ENLIGHT na stavbu urychlovače protonů a iontů pro léčebné účely. Některé země začaly podle tohoto projektu taková léčebná centra již stavět. Na projektu ENLIGHT se vedle CERN podílí Evropská společnost pro radiační onkologii, některé evropské instituce, a také pracovní skupina z ČR.

Hadronová terapie představuje další posun v léčebných možnostech nádorových onemocnění, ale vybudování léčebného centra je velmi nákladné. Stavba urychlovače včetně lůžkové části by v dnešních cenách přišla, podle odhadu prof. Niederleho, na 1,3 až 1,8 miliardy Kč. O vybudování takového centra v České republice se zatím stále jedná. Pokud by české zdravotnictví na takový projekt vyčlenilo finance v blízké budoucnosti, léčebné centrum by mohlo přijmout první pacienty až po roce 2010. Ve světě již existuje několik takových center, další se budují. Zatím nejdále jsou ve Spojených státech, další střediska již jsou nebo se budují v západní Evropě a v Japonsku.

Doc. Jiří Petera, předseda Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP, upozornil na problémy, se kterými se potýkají centra klasické radioterapie u nás. Jsou vybavena zastaralými přístroji (kobaltovými zářiči) a síť těchto pracovišť je příliš řídká. Navíc se potýkají s nedostatkem personálu a s evergreenem českého zdravotnictví – hrazením výkonů. Protože významné množství léčebných výkonů se provádí klasickou radioterapií, měla by se pozornost věnovat také těmto střediskům.

tento článek byl se svolením redakce převzat z Akadmeického bulletinu 4/2004, http://press.avcr.cz/








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.