Mobilní terahertzové technologie na obzoru

Člověk |

Lékaři by jejich pomocí příslušných „kamer“ mohli diagnostikovat rakovinu kůže i bez odběru vzorku tkáně.




Zářiče i detektory terahertzových vln by mohly brzy opustit laboratoře a běžně se používat i v praxi. Alespoň to tvrdí vědci z Frauhoferova ústavu. Jednou z výhod na rozdíl třeba od rentgenu či mikrovln je neškodnost pro lidský organismus.
Lékaři by jejich pomocí příslušných „kamer“ mohli diagnostikovat rakovinu kůže i bez odběru vzorku tkáně (biopsie). V chemických výrobách by takhle bylo možné detekovat složení kapalin protékajících reaktory či jinými systémy.
Omezení terahertzových vln spočívá v tom, že nepronikají kovy, co je za nimi, je pro ně neviditelné. Kovové předměty jako takové ovšem detekovat lze.
Generátory a přijímače byly však až dosud drahé, objemné, provoz časově náročný. To vše by se mohlo změnit, protože ve Frauhoferově ústavu vyvinuli „mobilní“ systém. Jako generátor je použit femtosekundový laser, napájení by mělo být možné z běžné zásuvky. Zařízení nemusí již obsahovat technologii proti otřesům a jednoduše by mohlo být nasazeno v různých provozech nebo i v jedoucích automobilech.

Zdroj: ScienceDaily

Poznámky:
Viz také článek Kamera, která vidí pod šaty i z dálky na SecurityWorldu. Zde se plánuje použití terahertzových vln třeba k detekci trhavin nebo drog. Přesnost rozlišení je dostatečná. Detaily těla vidět nejsou.
Jako jedno z využití (zdroj lze jistě dohledat) jsem narazil i na analýzu obrazů pomocí terahertzových vln. Mj. tak lze odhalit, zda na plátno byl před vlastní malbou (např. uhlem) předkreslen jiný obraz. Dá se tak třeba zjistit, že slavné obrazy měly podle původních představ autora vypadat jinak apod.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.