Svět bez čísla pět

Člověk |

Osobám byl v hypnóze zadán příkaz, aby zcela zapomněly na existenci čísla 5. Nebudou si je moci představit, myslet na něj, napsat je, vyslovit...

Svět bez čísla pět



pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

O povaze našich matematických znalostí zajímavě vypovídá následující případ.

Osobám byl v hypnóze zadán příkaz, aby zcela zapomněly na existenci čísla 5. Nebudou si je moci představit, myslet na něj, napsat je, vyslovit… U některých z dobrovolných testerů tato sugesce přetrvala i po skončení hypnózy. Ať už v hypnóze nebo po ní, pokusným osobám byly zadávány aritmetické úkony obsahující nějak toto číslo. Skutečně došlo k chybným reakcím, které provázela subjektivně pociťovaná úzkost.

Zdroj: Stanislav Kratochvíl: Experimentální hypnóza, Academia, Praha 1999

Zdroj bohužel nerozvádí, jak přesně funguje mysl člověka, který „zapomněl“ existenci čísla 5 (samozřejmě, u každého se to může projevit jinak). Jak by počítal? Jaké by dával výsledky namísto čísla 5? (např.: 2 + 3 = 6. ale co pak 3 + 3? snad by se všechno prostě o jedno místo posunulo?) Dokázal by někdo, například matematicky zdatný, vytvořit něco na způsob konzistentního systému bez tohoto čísla (není míněna abstraktní otázka typu konzistence aritmetiky, ale spíše to, zda by ad hoc vyvinutý systém působil konzistentně na pozorovatele)? Jak by reagoval na související geometrické útvary, pětiúhelník či pěticípou hvězdu? Projevovalo by se zapomenutí čísla 5 i třeba ve vztahu k číslům 0,5, 15 či 50?

Autor mimochodem uvádí, že pro osoby hypnoticky ovlivněné je typická nekonzistence jejich jednání. Údajně se tak často odhalí i snaha hypnózu předstírat, protože simulant se snaží chovat logicky/konzistentně. Naopak člověk zhypnotizovaný k tomu, aby neviděl židle, bude hlásit, že nic nevidí, nicméně při chůzi pokojem se jim bude vyhýbat. Simulant do nich vrazí.

A nyní otázka týkající se filozofie matematiky. Nemohl by pro chování hypnotizovaných osob něco jiného předpokládat intuicionismus, formalismus a matematický platonismus? Nenašli bychom tak určitý test i mezi těmito přístupy? (Podobně jako se o povaze jazyka či fungování mozku dozvíme důležité věci právě tehdy, když „něco nefunguje“.)

O knize na Science Worldu viz také:

Proč není hypnóza masověji (zne)užívána?



Úvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

13.10.2015, 05:28 admin

pet pohromade

prijde mi zajimava otazka, zda "clovek bez cisla pet" by mohl pouzivat takove rceni, rozumet mu...? snad jo, proste by to pet bylo slovo bez dalsiho vyznamu (asi jako nevesime buliky na nos, i kdyz co jsou buliky...? trochu souvisejici nebud labut). mozna dokonce i mit za 5 ve smyslu nevyhovet by takovy clovek mohl chapat? to proste chce zkusit experimentalne.

09.10.2015, 15:26 wrunx

Dobře zaplatím

za zhypnotizování učitele fyziky, aby zapomněl číslo 5. Zn: spěchá, v pondělí píšem a jsem dutej jak bambus! :-D :-D

09.10.2015, 06:58 kastanek

Bez čísla 5

Bez čísla 5 nemá všech pět pohromadě. Škoda že v hypnóze nenaučí trvale a rychle zpaměti počítat.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.