Tranzistorové rádio: 50 let

Člověk |

Tranzistorové rádio Regency TR-1, první kapesní rádio na světě, jak hlásala decentní reklama, bylo vyvinuto firmou Texas Instruments a uvedeno na uvedeno na trh výrobní společností I.D.E.A. Corp. v polovině října z čistě prozaických důvodů: aby se stalo lákadlem pro vzdouvající se vlny předvánočních nákupů.




Před 50 lety, 18. října 1954, představila americká firma Texas Instruments první komerčně vyráběný model tranzistorového rádia.

Tranzistorové rádio Regency TR-1, první kapesní rádio na světě, jak hlásala decentní reklama, bylo vyvinuto firmou Texas Instruments a uvedeno na uvedeno na trh výrobní společností I.D.E.A. Corp. v polovině října z čistě prozaických důvodů: aby se stalo lákadlem pro vzdouvající se vlny předvánočních nákupů. Historicky první komerčně vyráběný „tranzistorák“ bylo lze pořídit za baťovskou cenu 49,95 dolarů (což je s ohledem na inflaci dnešních asi 335 dolarů). Z inovace se stala událost, o níž informovala všechna média, včetně listů The New Your Times a The Wall Street Journal. Byl to nepochybný úspěch. Do Vánoc se prodalo na 100 tisíc kusů malých kapesních rádií. Ačkoli firma Texas Instruments záhy ztratila zájem o tento spotřebitelský segment a soustředila se na vývoj kalkulaček, výrobu tranzistorových rádií brzy převzaly jak jiné americké, tak i evropské (Phillips) a japonské firmy (Sony). Tranzistorová rádia se brzy staly neodmyslitelnou součástí denního života a dalo by se říci, že utvářela životní styl druhé poloviny 20. století.

TR-1 vyvinul Richard C. Koch a vyrábělo se v Indianopolis (I.D.E.A. Corp., Industrial Development Engineering Associates, Indianopolis), zpočátku ve čtyřech barevných klonech (černá, šedá, červená a bílá) – později přišly i další barvy. Základní komponenty, tedy tranzistory, dodávala firma Texas Instruments, Ins. (TI, Dallas). Rádio se záhy po uvedení na trh dočkalo nadšených recenzí nejen v denním tisku, ale i v odborných a populárně vědeckých časopisech (Science and Mechanics, Popular Electronics).

Za skutečností, že z rádií mohly zmizet elektronky, stojí významný fyzikální objev, který v Bellových laboratořích učinil v roce 1945 tým výzkumníků pod vedením W. B. Schockleyho. Tato skupina vědců zjistila, že pokud se k atomům některých polovodičových krystalů přidá drobné množství nečistoty, tyto atomy buď přebytečné elektrony přiberou, nebo podle druhu nečistot ztratí, přičemž na místě těchto elektronů vzniknou díry. Je-li takový krystal umístěn do elektrického pole, záporně nabité elektrony skočí na kladně nabitou elektrodu, nebo totéž učiní elektronové díry. Výsledkem je v obou případech jednosměrný proud, kterého lze využít podobně jako u elektronky k zesílení náboje nebo jako spínače. A to v důsledku toho, že účinek tohoto proudu lze reprodukovat rychlostí, jež se vyrovná rychlosti přepínání pole působícího na krystal. Jednoduše řečeno, nové zařízení, které dostalo název tranzistor, zastává funkci elektronky. A protože tranzistor je tvořen především z pevného kusu krystalu, je také mnohem menší a odolnější než vakuová trubice elektronky, navíc vydrží déle a spíná rychleji. Zrodila se tranzistorová fyzika, o jejímž obrovském uplatnění není třeba hovořit. W. Shockely, společně s J. Baardenem a W. Brattainem, obdrželi v roce 1956 Nobelovu cenu za fyziku – za výzkum polovodičů a objev tranzistorového efektu. To už ale v mnohých amerických i evropských domácnostech, ba i na ulicích hrála tranzistorová rádia ostošest.

Obrázky:

Regency TR-1

Článek v The Wall Street Journal (19. října 1954)

Více informací:
Regency TR-1 Transistor Radio Facts and Figures
http://people.msoe.edu/~reyer/regency
Regency TR-1
http://www.regencytr1.com








Související články




Komentáře

29.07.2014, 03:15

.... thanks!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.