Umělé rostliny mohou efektivněji zachytávat sluneční energii

Chemie |

Fotosyntéza je jedním z nejdůležitějších biochemických procesů, ale není příliš efektivní. Rostliny údajně dokáží na syntézu glukózy převést zachytávanou slunečnou energii jen s asi 1% účinností.




Fotovoltaické články nebo třeba ohřev vody se zase potýkají s jinými problémy; elektřinu nebo teplo (na rozdíl od glukózy) nelze pořádně skladovat. Když k tomu připočteme, že potraviny jsou dnes drahé, namísto elektřiny bychom mohli zkusit napodobit fotosyntézu a vyrábět organické látky. Navíc se přitom lape i nenáviděný oxid uhličitý.

To si alespoň myslí Richard Cogdell z univerzity v Glasgow a jeho kolegové z Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC), kteří tento výzkum prezentovali pro American Association for the Advancement of Science (AAAS). Nejde jim o genetické modifikace ani šlechtění stávajících rostlin, ale o výrobu opravdu umělého listového pletiva. Výsledkem přeměn by nemusely být jen cukry, ale třeba i alkohol či další látky použitelné jako energetická surovina (čímž by se zase ušetřila zemědělská půda používaná na biopaliva).

Obecně – čím jednodušší látka a syntéza, tím by vše mohlo být energeticky účinnější. Samotnou fixaci oxidu uhličitého zajišťuje u rostlin především komplex kolem enzymu RuBisCO. V některých rostlinách ovšem funguje efektivněji než v jiných, takže reakci by možná šlo optimalizovat tímto směrem. Navíc je v syntetické biologii možné zkoušet kombinovat i postupy a komponenty, jaké používají suchozemské rostliny, sinice, řasy, a skládat „mozaiky“… Např. sinice prý dokáží absorbovat hodně sluneční energie, ale dále ji nevyužijí, takže by třeba mohlo existovat nějaké „vodivé“ spojení (nakonec i zde je v přírodě předobraz, různé bičíky apod.), kterým by se předávala dál; ať už zde vedle sebe budeme mít živé buňky, nebo výhradně umělé chemické struktury…

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámka: O umělé fotosyntéze se ovšem spekuluje už celá desetiletí.

 











Komentáře

02.10.2018, 09:42 rostlinka

Umělé rostliny a chemické struktury vpřed

To je výborná zpráava- pokud by bylo něco takového možné a k výrobě elektrické energie by bylo možno využívat umělé rostliny , pak by mohly zaniknout například nevzhledné fotovoltalické elektrárny, které hyzdí přírodu a často jsou vidět na míle daleko, protože se rozkládají na celých rozsáhlých polích. Je jasné, že by umělé rostliny, resp. nějaké umělé chemické struktury musely také pokrývat poměrně velké území, ale v případě, že by byly zajímavým způsobem uchycené na konstrukci by mohly připomínat například let a do ozvduší dodávat kyslík, takže by byl pozitivní dopad dvojnásobný.

31.07.2014, 03:54

.... good info!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.