Superhydrofobní oblečení ochrání i před horkou vodou

Fyzika |

Mezi mnoha druhy high-tech oblečení nechybějí ani superhydrofobní materiály. Nicméně v tomto ohledu byly výsledky zatím spíše skromné, problémy dělá technologům především horká voda...




Nyní by se situace mohla změnit. Oděv, který by odpuzoval horkou vodu, by mohl mít rozsáhlé praktické využití, především by uživatele chránil před opařením. A to jak při práci v určitém prostředí, tak i třeba v případě zvlášť ohrožených skupin populace, jako jsou malé děti.

Výzkum se v poslední době soustředil hlavně na materiály inspirované přírodou, jakou jsou například listy lotosu. Jednak mají „voskový“ povrch, jednak disponují speciální strukturou povrchu s drobnými jamkami a „ostny“, do nichž kapky vody nedokáží proniknout. (Viz také články Po vodě mohou chodit i umělé strojky a Lotos, kontryhel a samočistící textílie).

Jenomže to všechno funguje jen u studené vody. Horká voda dokáže voskovitý povrch roztavit, čímž se samozřejmě mj. i beznadějně poruší pravidelná nanostruktura povrchu. Také voda se za vyšší teploty chová jinak, mění se její povrchové napětí a jinak se z povrchové struktury vytlačuje i vzduch (takže univerzálním řešením není ani použití hydrofobní látky s vyšší teplotou tání). Lotos ztrácí svou schopnost okolo 50 C, ani umělé materiály na tom nejsou o mnoho lépe – dosud se příslušná teplota pohybovala v rozmezí 40 až (výjimečně) 85 C.

S novým řešením nyní přišel tým, který vedl Yuyang Liu z University of Minnesota v St. Paul. Myšlenkou je použití hydrofobních uhlíkových nanotrubiček zabudovaných do teflonu. Kapky vody (mléka, čaje…) si za těchto podmínek na povrchu uchovávaly kulový tvar, který jim znemožňuje proniknout přímo dovnitř struktury. Zatím je ověřeno, že to takto funguje až do 75 stupňů, což už je teplota, při níž si kapalinou lze způsobit opaření.

Zajímavé je, že látky protkané pouze teflonem podobné schopnosti nemají. Uhlíkové nanotrubičky zřejmě vytvoří strukturu, která dokáže udržet ochrannou mezivrtsvu vzduchu. Jiný tým se tím nechal inspirovat a testoval speciální látku protkanou „nanodrátky“, což měl být původně materiál určený jako ochrana před mechanickým průnikem (probodnutím). I v tomto případě se ukázalo, že látka se nezmáčí, a to dokonce ani když se na ni nalije vrstva 80stupňové vody silná 20 cm.

Tkaniny s teflonem a nanotrubičkami jsou zatím pouze tmavé a poněkud tuhé, ale další vývoj by to mohl změnit.

 

Zdroj: NewScientist

 

 

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.