Video ukazuje užívání nástrojů u ryb

Biologie |

Giacomo Bernardi z University of California v Santa Cruz natočil první video ukazující rybu, jak používá nástroje.
Záznam pochází z roku 2009, v časopisu Coral Reefs se však článek objevil až nyní.
Přichyceným šikulou byl pyskoun (choreodon, v originále také tuskfish). Svoji kořist – škebli, kterou předtím vyhrabal z písku – roztloukal o kameny. Zajímavé je, že ryba docela dlouho hledala kámen, s nímž by byla pro daný účel spokojena.

Působí to opravdu dojmem, jakoby o celé akci přemýšlela, i když se samozřejmě může jednat o chování zcela nevědomé/pudové.

Již dříve se objevila svědectví, že pyskouni roztloukají ulovené korýše o jakousi „kovadlinku“. Nešlo jen o jednoho izolovaného rybího génia, protože toto chování bylo reportováno nezávisle na sobě z různých míst (Velký bariérový útes, Florida…). U jiných druhů pyskounů bylo používání nástrojů údajně zaznamenáno i v akváriu.

Pyskouni jsou rozvětvenou skupinou, do které patří řada druhů. Používání nástrojů bylo zaznamenáno u druhů, které jsou od sebe evolučně dost vzdálené. Je možné, že jde tedy o vlastnost univerzální pro celou tuto skupinu (a evolučně tedy velmi starou). Možná se to děje zcela běžně, jen to pozorovatelé dosud přehlíželi – což jde prý velmi snadno.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámky:

– Inteligentní druhy najdeme i ve skupinách pokládaných za „primitivní“. Velké mozky vznikly v evoluci nezávisle na sobě mnohokrát. Pyskouni jsou dle původního článku draví, zvídaví a mají velmi citlivé smysly (zrak i čich). Každopádně se tak připojili k lidoopům, vydrám, slonům, krkavcovitým ptákům, z vodních živočichů pak chobotnicím…

– Originál bohužel neobsahuje latinská jména ryb: v angličtině tuskfish, blackspot tuskfish, yellowhead wrasse, sixbar wrasse. Možná by mohl upřesnit nějaký akvarista? (Někteří pyskouni se snad chovají i jako akvarijní rybičky?)

 

Obrázek: Pouze ilustrační, je na něm cichlida

Video na YouTube

 Komentáře

31.07.2014, 12:12

.... ñïñ çà èíôó....

18.11.2011, 14:02 robovas

Nie som síce akvarista,

ale Google mi na vstup yellowhead wrasse ako prvý výskyt ukázal link http://www.fishbase.org/summary/speciessummary.php?id=3663 na blackspot tuskfish http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?ID=6433&AT=Rainbow+fish Tu: http://www.fishbase.org/search.php je možné zadať názov ryby a ukážu sa veľmi detailné údaje o nej.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.