Pochybnosti o nejstarším životě

Aktuality |

V Journal of the Geological Society vyšel článek týmu Martina J. Whitehousa, podle něhož neexistují žádné důkazy, že by vrstvy hornin objevené roku 1996 v jihozápadním Grónsku dokládaly existenci pozemského života už v období „velkého bombardování“.




Některé místní horniny jsou podle většinového názoru staré asi 3,85 miliard let. Na to, že zdejší vrstvy grafitu jsou organického původu, se usuzuje především ze zastoupení izotopů – oproti „anorganickému“ vzorku je zde obsaženo mnohem méně izotopu C13, který život zrovna nevyhledává; tento uhlíkový atom je totiž těžší a v biochemii se s ním proto o něco hůře manipuluje. Horniny na grónském ostrůvku Akilia se proto pokládají za doklad toho, že už v té době byl na Zemi přítomen život.

Je to názor trochu kontroverzní, protože tehdy právě končilo „velké bombardování“ a Země teprve vstupovala do své stabilní fáze. Nicméně – v zásadě mohl život existovat už tehdy, když na to přijde, mohl v nestabilní éře zvané Hadean (4,5-3,8 miliard let) i vícekrát vzniknout a zase zaniknout. Vědci z UCLA se před dvěma lety po rozsáhlé analýze nakonec přiklonili k tomu, že doklady přítomnosti života jsou přesvědčivé.

Švédští vědci, tým Martina J. Whitehousa, ve své polemice ovšem zpochybňují datování hornin – podle nich nejsou starší než 3,67 miliard let. V takovém případě už existence života působí celkem neproblematicky.

 

Zdroj: ScienceDaily

 











Komentáře

30.07.2014, 13:46

.... thanks!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.