CERN: Částicová fyzika se chystá na exascale výpočty

Aktuality |

tisková zpráva společnosti Huawei   Společnost Huawei, přední světový dodavatel informačních a komunikačních řešení, oznamuje, že její úložné řešení na bázi cloudu zvládlo testy výkonu v organizaci CERN (Centre Européen de recherche nucléaire; Evropská organizace pro jaderný výzkum). Organizace CERN dnes představuje celosvětově největší laboratoř pro výzkumy v oblasti částicové fyziky. Její datové centrum (Worldwide […]




tisková zpráva společnosti Huawei

 

Společnost Huawei, přední světový dodavatel informačních a komunikačních řešení, oznamuje, že její úložné řešení na bázi cloudu zvládlo testy výkonu v organizaci CERN (Centre Européen de recherche nucléaire; Evropská organizace pro jaderný výzkum).

Organizace CERN dnes představuje celosvětově největší laboratoř pro výzkumy v oblasti částicové fyziky. Její datové centrum (Worldwide LHC Computing Grid) je jádrem globálního výpočetního prostředí, které umožňuje ukládání a analýzu více než 20 petabajtů dat, které ročně vyprodukuje urychlovač LHC (Large Hadron Collider, Velký srážeč hadronů).

Za účelem vývoje inovativních IT systémů pro komunitu kolem projektu LHC vznikly v minulosti laboratoře CERN openlab. Aktuálně řeší například problém, že neustále rostoucí požadavky uživatelů kladou velké nároky na úložný systém CERNu, především z hlediska jeho škálovatelnosti. CERN proto stál před výzvou posoudit možnosti nových technologií pro ukládání dat. Vyvinout úložné řešení nové generace na bázi cloud computingu se pro potřeby CERNu zavázala společnost Huawei, která v technologiích ukládání dat disponuje špičkovými odborníky a má v této oblasti rozsáhlé zkušenosti. V rámci spolupráce se společnost Huawei stala i členem laboratoří CERN openlab.

Úložné řešení Huawei bylo do CERNu dodáno počátkem roku 2012. Instalaci a testy výkonu pomocí oborových benchmarků se podařilo dokončit během 3 měsíců. Řešení prokázalo výborný výkon při zápisu i čtení dat ve vysoce škálovatelném prostředí. Systém disponuje pokročilými samoopravnými mechanismy, což výrazně snižuje náklady na jeho údržbu a naopak podstatně zvyšuje dostupnost a spolehlivost úložného prostředí. Testy prokázaly, že zvolená inovativní hardwarová i softwarová architektura vyhovuje požadavkům na práci s velkými objemy dat.

„Ve spolupráci se společností Huawei se chystáme překonat další technologické limity v oblasti simulací a analýz náročných na zdroje. Připravujeme se na budoucí výpočty na úrovních exascale (tj. výpočetní výkon v řádu exaFLOPS),“ uvedl Bob Jones, ředitel CERN openlab.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.