ChemBot: Robot procházející zdmi

Aktuality |

ChemBot se jako klubíčko sám dokáže zformovat tak, aby se dostal do těch nejužších a nepřístupných míst.




***tisková zpráva společnost Certus Mercatus

Společnost iRobot je známa především jako výrobce robotických vysavačů, které se jako jedny z mála mohou chlubit umělou inteligencí. Možná nevíte, že má ve svém portfoliu i prototyp robota nazvaného ChemBot, který dokáže zcela jiná kouzla.

ChemBot se sám dokáže zformovat tak, aby se dostal do těch nejužších a nepřístupných míst. Jednoduše dokáže projít i prasklinkou ve zdi.

Tento speciální robot je vyroben z flexibilní silikonové kůže s řadou kapes, které obsahují směs vzduchu a volně balené částice. Když je vzduch z kapsy odstraněn, kůže se snaží vyrovnat tlakový rozdíl. Robot je složen z několika takových kapes, které mohou být nahuštěny nebo vypuštěny samostatně, přičemž ChemBot má dále schopnost vykonávat pohyb. Díky tomuto speciálnímu procesu, který se nazývá anglicky „jamming“, umožní tzv. pohyblivému klubíčku přechod mezi polotekutým a pevným stavem jen s mírnou změnou objemu.

ChemBot může být váženým pomocníkem ve vesmíru, pro vojenské účely i ve zdravotnictví. Neocenitelný se může stát při záchranných operacích v nepřátelském prostředí, při likvidaci a hledání pozemních, podmořských min a průzkumu jeskyň. Před jeho plným využitím je třeba dořešit několik neznámých, které se okolo prototypu ChemBot objevují, např. napájení jednotky, které by mohlo zapříčinit neschopnost pohybovat se. Dále také materiál, ze kterého bude vyrobený. Ten by měl být odolnější proti poničení.

Tento projekt našel podporu v agentuře DARPA (agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů amerického ministerstva obrany, zodpovědná za výzkum nových vojenských technologií americké armády). Ta se rozhodla výrobu tohoto prototypu financovat, jelikož vidí ChemBota jako mobilního robota, který bude v budoucnu velmi potřebný a žádaný.

Společnost iRobot nechce s modelem ChemBot nastolit revoluci, ale jen by ráda upozornila a poukázala na to, že i nejpodivnější technologie mohou najít své využití, a to i ve prospěch veřejnosti.

Video na YouTube:

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.