Dalekohled Kepler objevil 26 nových exoplanet

Aktuality |

Kosmický dalekohled Kepler má na svém kontě už něco přes 60 potvrzených exoplanet z 2 300 kandidátů, které dosud objevil.




 

Astronomové představili v několika nových studiích celkem 11 planetárních systémů s 26 exoplanetami. Jedná se o skutečně rozmanitou rodinku s poloměrem od 1,5 Země po velikost srovnatelnou s Jupiterem. Patnáct z planet je velikostně mezi Zemí a Neptunem, což není nikterak překvapivé zjištění, neboť exoplanety tohoto typu převládají i mezi všemi více než 2 300 nepotvrzenými kandidáty.

Všechny nové exoplanety obíhají kolem svých sluncí s periodami 6 až 143 dní. Zajímavé je, že u každé z hvězd byly nalezeny alespoň dvě planety, obíhající blízko sebe ve vzdálenosti menší, než v jaké obíhá Venuše kolem Slunce. Tyto planety vykazují tzv. TTV (časování tranzitů). Vzájemný gravitační vliv je sice relativně zanedbatelný z hlediska například vlivu na povrch planet ale dosti velký na to, aby k přechodům planet před mateřskou hvězdou docházelo nepravidelně. Odchylky v časech tranzitů, které Kepler pozoruje, usnadňují ověření existence planet a to bez použití tradičního měření radiálních rychlostí dalekohledy ze Země.

 Zajímavým úlovkem je systém Kepler-33. Okolo hvězdy nepatrně větší a hmotnější než naše Slunce obíhá pět planet velmi blízko sebe. Všechny planety obíhají okolo své mateřské hvězdy blíže a s kratší periodou než Merkur okolo Slunce! Jedná se buď o super-Země s kamenným povrchem nebo o světy podobné Neptunu. Pět planet nebo pět tranzitujících planet u jedné hvězdy však není rekordem, ten drží Kepler-11 se šesti planetami.

Mezi řadou nově objevených exoplanet pozorujeme tzv. rezonanci, což znamená, že oběžné doby jsou v poměru celých kladných čísel. Zajímavým je v tomto ohledu například systém Kepler-31, u kterého byly objeveny dvě planety (podělte oběžné doby 20,9 dní a 42,6 dní a dostanete poměr 1:2), ale okolo hvězdy obíhají patrně ještě další dva nepotvrzení kandidáti. Pokud bude prokázána jejich existence, budeme zde mít zajímavý systém s rezonancí 1:2:4:8. 

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.