Dusičnan stříbrný a metamateriály

Aktuality |

Redukce stříbra z dusičnanu stříbrného se nepoužívá jen v (klasické) fotografii, ale i při mnohem sofistikovanějších technikách. Tak třeba povlak dusičnanu stříbrného na polymerovém lešení může posloužit ke vzniku stříbrných „teček“ s přesnou 3D geometrií. Výsledkem pak může být nová technika pro přípravu metamateriálů (látek se záporným indexem lomu, které se zkoumají mj. s ohledem […]




Redukce stříbra z dusičnanu stříbrného se nepoužívá jen v (klasické) fotografii, ale i při mnohem sofistikovanějších technikách. Tak třeba povlak dusičnanu stříbrného na polymerovém lešení může posloužit ke vzniku stříbrných „teček“ s přesnou 3D geometrií. Výsledkem pak může být nová technika pro přípravu metamateriálů (látek se záporným indexem lomu, které se zkoumají mj. s ohledem na aplikace neviditelnosti).

Není to ale tak jednoduché; aby reakce probíhala žádoucím způsobem, musí se použít speciální, tzv. femtosekundový laser, který vysílá pulzy s obrovskou frekvencí. (Jde o to, aby se fotony používaly na excitaci elektronů na vyšší hladiny, v případě jiných laserů by prý měly tendenci materiálem procházet.)

Výsledkem by každopádně měl být typ metamateriálu pro viditelné i infračervené spektrum (ne nutně univerzální, různé typy pro různé vlnové délky).

Podrobnosti Computerworld.cz.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.