Grafen opět kouzlí, má ale i konkurenci

Aktuality |

Grafen se pokládá za perspektivní náhradu křemíku, ale oba materiály lze docela zajímavě i kombinovat. Vědci nově zjistili, že řetízek křemíkových atomů ve vrstvě grafenu dokáže údajně efektivně převádět optické a elektrické signály. Výsledkem může být zařízení fungující třeba jako anténa. Další využití by nový kompozitní materiál mohl najít třeba v plazmonice. Jinou novinkou ze […]




Grafen se pokládá za perspektivní náhradu křemíku, ale oba materiály lze docela zajímavě i kombinovat. Vědci nově zjistili, že řetízek křemíkových atomů ve vrstvě grafenu dokáže údajně efektivně převádět optické a elektrické signály. Výsledkem může být zařízení fungující třeba jako anténa. Další využití by nový kompozitní materiál mohl najít třeba v plazmonice.

Jinou novinkou ze světa grafenu je výroba vloček, které mají makroskopické rozměry, ale přitom se stále jedná o monoatomární vrstvu se z toho vyplývajícími unikátními vlastnostmi. U vloček lze řídit vodivost a grafen-izolant by mohl fungovat pro ochranu elektroniky před zkratem (s obrovskou miniaturizací).

Podrobnosti Computerworld.cz.

Mimochodem, objevují se i další materiály, které mají grafen ještě překonávat. Nejen již v této souvislosti zmiňovaný molybdenit, ale jako nadějné se jeví také sloučeniny bismutu a antimonu nebo bor. Zajímavou modifikací grafenu je i jeho oxid (tedy několik atomů kyslíku v mřížce; pevná látka, nic podobného klasickým oxidům uhlíku CO a CO2).











Komentáře

27.07.2014, 05:19

.... ñïàñèáî!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.