Rychlý grafenový procesor

Aktuality |

Výzkumníci IBM vytvořili nový grafenový procesor, jehož pracovní frekvence je 100 GHz. Hlavní novinkou má být ovšem výrobní postup, který používá klasických waferů. Grafen je monomolekulární „2D“ vrstvou běžného grafitu a překážku jeho rozsáhlejšího využití v elektronice dosud představovala hlavně cena výroby. Vědci z IBM se domnívají, že protože grafen umožňuje procesoru pracovat s velkou […]
Výzkumníci IBM vytvořili nový grafenový procesor, jehož pracovní frekvence je 100 GHz. Hlavní novinkou má být ovšem výrobní postup, který používá klasických waferů. Grafen je monomolekulární „2D“ vrstvou běžného grafitu a překážku jeho rozsáhlejšího využití v elektronice dosud představovala hlavně cena výroby.

Vědci z IBM se domnívají, že protože grafen umožňuje procesoru pracovat s velkou frekvencí, mohl by najít využití v signálových (analogových) procesorech. Konkurenci pro klasické křemíkové technologie bude představovat spíše jiná uhlíková elektronika.

Grafenový tranzistor z laboratoří IBM je pokryt vrstvičkou polymeru, která grafen izoluje před vzdušným kyslíkem – ten totiž nežádoucím způsobem mění elektrochemické vlastnosti monomolekulární vrstvy.

Podrobnosti Computerworld.cz

 

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.