Grafenové tranzistory lze tisknout, konkuruje jim molybdenit

Aktuality |

Máme zde další novinky ze světa grafenu. V první řadě se ukázalo, že grafenové tranzistory lze vytisknout i na běžné inkoustové tiskárně a rozpouštědla se pak zbavit tak, aby nedošlo k „efektu kákových skvrn“. Úspěšný postup tisku na ohebný křemíkový substrát vyžaduje řadu technických vychytávek, ale v zásadě je již realizovatelný. Grafenu (a přirozeně i křemíku) […]




Máme zde další novinky ze světa grafenu. V první řadě se ukázalo, že grafenové tranzistory lze vytisknout i na běžné inkoustové tiskárně a rozpouštědla se pak zbavit tak, aby nedošlo k „efektu kákových skvrn“. Úspěšný postup tisku na ohebný křemíkový substrát vyžaduje řadu technických vychytávek, ale v zásadě je již realizovatelný.

Grafenu (a přirozeně i křemíku) však vzniká čím dál větší konkurence v podobě materiálu sulfidu molybdeničitého (molybdenit). Čipy z molybdenitu jsou oproti křemíku ohebnější, spotřebovávají méně energie a lze u nich dosáhnout větší miniaturizace. Ve srovnání s grafenem pak molybdenit údajně vykazuje jiné vlastnosti zakázaného pásu, které způsobují, že tranzistory molybdenitu lze snadněji přepínat. Molybdenit také funguje lépe jako zesilovač signálu a dobře pracuje i při pokojové teplotě.

Podrobnosti: Computerworld.cz.

Poslední novinky ze světa grafenu viz také článek Pomocí grafenu lze i „destilovat“ alkohol.

Srovnání jednotlivých materiálů viz také článek Molybdenit prý předčí křemík i grafen.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.