Jaderná energie je výhodná při odsolování mořské vody

Aktuality |

Nedostatek pitné vody v moha zemích světa pomáhá mírnit odsolování mořské vody. Tisíce takových provozů na mořském pobřeží po celém světě ale zvyšuje tvorbu skleníkových plynů, protože jejich technologie zahrnuje spalování fosilních paliv.




***tisková zpráva České nukleární společnosti

Jaderná energetika však může tento problém vyřešit, a to při cenově konkurenceschopné nabídce. Uvádí to studie amerických vědců.

Podle studie amerických vědců  z Argonne National Laboratory je využití jaderné energie pro odsolování mořské vody ekonomicky zcela konkurenceschopné ve srovnání s technologiemi, které zahrnují spalování topných olejů nebo zemního plynu. Teplo z jaderných reaktorů je totiž provozně výrazně levnější a nepřispívá k emisím CO2. Pitná voda je stále potřebnějším a vzácnějším artiklem, její zásoby a dostupnost ve světě klesají. Například v jižní Floridě se nyní hladina spodní vody drží na pouhé jedné desetině celého rozmezí, které tu kdy bylo v historii zaznamenáno.

Jen v USA nyní pracuje více než tisíc provozů na výrobu pitné vody z vody mořské metodou jejího odsolování. Odhaduje se, že na světě je jich okolo 7500 a v naprosté většině ke svému provozu potřebují teplo ze spalování fosilních paliv. Jsou náročné na spotřebu energie a jde tedy o významné zdroje znečištění ovzduší.

Nyní však mnoho přímořských zemí plánuje využívat pro odsolování mořské vody jadernou energii. V Japonsku se rozbíhá osm podobných projektů, jeden nový reaktor plánují využít pro tyto účely v Indii. Pakistán už podobné zařízení staví. Další projekty vznikají v dalších evropských, asijských a latinskoamerických zemích. 

Zdroj: theledger.com, WNA 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.