Pálivost papričky je výhodou i nevýhodou

Aktuality |

Pokud nějaká rostlina výrazně chutná, zpravidla je to obrana. Ostatní tvorové obvykle nejsou tak kulinářsky založení jako lidé, takže třeba vyšší koncentrace kapsaicinu zrovna nevyhledávají. Lidé pak adaptaci během šlechtění obvykle už jen trochu pomohli.




U kapsaicinu v chilli (i jiných) papričkách se předpokládalo, že jde především o ochranu proti houbám a plísním. David C. Haak z University of Washington v Seattlu a jeho kolegové však nyní zjistili, že tyto plody kupodivu chutnají nejen lidem, ale i mravencům; mravenci přitom semeno při konzumaci zničí, nefungují jako jeho roznašeči. Asi to není tak, že by mravenci plody s kapsaicinem preferovali, ale lépe se u těchto odrůd k semenům dostanou. Rostliny produkující plody s větším množstvím kapsaicinu jsou také ve zvýšené míře náchylné k suchu – opět asi kvůli vlastnostem plodu, které ovlivňují výpar.

Tím se vysvětluje, proč v populaci papriček stále existuje variabilita. Jednotlivé varianty jsou výhodné pouze na konkrétních místech a v určitých podmínkách, nepřevládnou ale úplně. V suchých a horkých oblastech prosperují spíše méně pálivé odrůdy.

Pálivost a preference vlhka jsou nejspíš opravdu svázané i geneticky. Hakk zkoušel různé papričky křížit a dostával i různé „přechodné“ varianty, nikoliv ale papričky současně hodně pálivé a suchomilné.

 

Zdroj: ScienceNews

Viz také:

Kapsaicin z papriček pomáhá od bolesti 








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.