Počítač napodobující funkce mozku

Aktuality |

Tým kognitivních výpočetních technologií vedený skupinou IBM Research dosáhl značného pokroku v rozsáhlé kortikální simulaci a v novém algoritmu, který syntetizuje neurologická data.




 ***tisková zpráva společnosti IBM

Na superpočítačové konferenci SC 09 ohlásila společnost IBM  významný pokrok v úsilí o vytvoření počítačového systému, který simuluje a napodobuje funkce mozku, jako jsou smyslová vnímání, akce, interakce a učení. Zároveň se mozku blíží i v energetické nenáročnosti a kompaktní velikosti.

Tým kognitivních výpočetních technologií vedený skupinou IBM Research dosáhl značného pokroku v rozsáhlé kortikální simulaci a v novém algoritmu, který syntetizuje neurologická data. Tyto dva zásadní milníky potvrzují, že je skutečně možné vyrobit kognitivní počítačový čip.

Vědci IBM Research v Almadenu ve spolupráci s kolegy z Národní laboratoře Lawrence Berkeley uskutečnili první kortikální simulaci mozku téměř v reálném čase, která přesáhla rozsah kočičí mozkové kůry – obsahovala miliardu neuronů a 10 bilionů jednotlivých synapsí, jež jsou schopny se učit.

Dále vědci IBM ve spolupráci s výzkumníky ze Stanfordovy univerzity vyvinuli algoritmus, který využívá architekturu superpočítačů Blue Gene k neinvazivnímu měření a mapování spojů mezi všemi kortikálními a subkortikálními body v lidském mozku pomocí zobrazování magnetickou rezonancí – technologií difúzních vážených obrazů (MRI-DWI).

Tyto pokroky poskytnou jedinečný nástroj pro zkoumání výpočetní dynamiky mozku a přibližují tým k jeho cíli vybudování kompaktního, energeticky nenáročného synaptronického čipu využívajícího nanotechnologii a inovace v oblasti paměti na principu fázových přeměn (phase-change memory) a magnetických tunelových přechodů (MTJ).

Pro uskutečnění první kortikální simulace mozku téměř v reálném čase, která přesahuje rozsah kočičí mozkové kůry, vytvořil tým kortikální simulátor, jež v sobě spojuje řadu inovací z výpočetní, paměťové a komunikační oblasti a také sofistikované biologické detaily z neurofyziologie a neuroanatomie. Tento vědecký přístroj, podobně jako lineární urychlovač nebo elektronový mikroskop, je rozhodujícím nástrojem pro testování hypotéz o struktuře, dynamice a funkci mozku.

Algoritmus v kombinaci s kortikálním simulátorem umožňuje vědcům experimentovat s různými matematickými hypotézami o funkci mozku a o tom, jak struktura ovlivňuje funkci, a zkoumat základní mikro- a makroskopické výpočetní obvody mozku.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.