Počítače a lidé: Loebnerova cena za Turingův test se už se světem míjí

Aktuality |

Letos máme 100. výročí narození Alana Turinga. Loebnerova cena, tedy soutěž konverzačních programů, se koná od roku 1990. Když si vezmeme, jak už první pokusy o tuto formu umělé inteligence (psychiatr Eliza, paranoik Parry…) působily přesvědčivě, je s podivem, že v Loebnerově ceně ještě nikdo neuspěl. Ba co víc, letošní vítězný program nedokázal o tom, že […]




Letos máme 100. výročí narození Alana Turinga. Loebnerova cena, tedy soutěž konverzačních programů, se koná od roku 1990. Když si vezmeme, jak už první pokusy o tuto formu umělé inteligence (psychiatr Eliza, paranoik Parry…) působily přesvědčivě, je s podivem, že v Loebnerově ceně ještě nikdo neuspěl. Ba co víc, letošní vítězný program nedokázal o tom, že je člověk, přesvědčit dokonce žádného z porotců. Oceněn byl snad především za to, že pobavil…

V čem je problém? V první řadě Loebnerova cena je simulací komplexní konverzace, ne jen výseku na jediné téma ve stylu sezení v psychiatrické ordinaci. Za druhé, akce se účastní talentovaní jednotlivci se svými programy, mnohem pokročilější jsou ale tyto aplikace v mamutích projektech. Výsledné programy nemusíme vidět „přímo“, nikdo uživateli neřekne „tipněte si, zda je to člověk nebo software“; příslušná inteligence je třeba součástí širší aplikace.

Máme zde inteligentní internetové vyhledávače a reklamní systémy nebo Apple Siri. Možná, že programy, které by zvládly Turingův test, už dokonce existují, jen se neúčastní příslušných soutěží…

Podrobnosti Computerworld.cz.











Komentáře

29.07.2014, 02:06

.... thank you!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.