Prvky vzácných zemin zefektivní termoelektrický jev

Aktuality |

Pokud dva různé kovy propojíme do uzavřeného obvodu a oba spoje budou mít různou teplotu, začne mezi nimi procházet elektrický proud. Toto je nejjednodušší případ tzv. termoelektrického jevu, v němž se gradient teplot mění na gradient elektrického potenciálu.Zatím se takto používaly především struktury z prvků telluru, antimonu, germania a stříbra (TAGS, podle počátečních písmen anglických názvů). […]




Pokud dva různé kovy propojíme do uzavřeného obvodu a oba spoje budou mít různou teplotu, začne mezi nimi procházet elektrický proud. Toto je nejjednodušší případ tzv. termoelektrického jevu, v němž se gradient teplot mění na gradient elektrického potenciálu.
Zatím se takto používaly především struktury z prvků telluru, antimonu, germania a stříbra (TAGS, podle počátečních písmen anglických názvů). Problém je, že konverze tepelné energie na elektrickou má zatím jen velmi nízkou účinnost. Sice se takto vyráběla elektřina na sondách Voyager, Pioneer, Galileo, Cassini a Viking, mimo NASA ale významnější využití stále chybělo.

Vědci z Ames Laboratory zjistili, že přidání pouhého procenta ceru nebo ytterbia k materiál TAGS podstatně zvýší účinnost energetické přeměny. Že by další pole využití pro prvky vzácných zemin a strategická výhoda pro Čínu, která je jejich největším vývozcem?

Kdyby se podařilo, aby termoelektrický jev pracoval efektivně, mohlo by to změnit třeba fungování autobaterií, které by se dobíjely z odpadního tepla… 

Podrobnosti Computerworld.cz.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.