Ruská metorologická služba bude předvídat počasí pro jednotlivé čtvrti velkoměst

Aktuality |

*** tisková zpráva společnosti SGI Po celém světě se zintenzivňují snahy o poskytování včasných a přesných varování před drsnými formami počasí. V Rusku se meteorologové snaží dosáhnout tohoto cíle – potenciální záchrany života – za pomoci špičkových výpočetních a storage řešení od společnosti Silicon Graphics (SGI).   Po důkladném zhodnocení a přísné proceduře schvalování veřejné zakázky […]
*** tisková zpráva společnosti SGI

Po celém světě se zintenzivňují snahy o poskytování včasných a přesných varování před drsnými formami počasí. V Rusku se meteorologové snaží dosáhnout tohoto cíle – potenciální záchrany života – za pomoci špičkových výpočetních a storage řešení od společnosti Silicon Graphics (SGI).

 

Po důkladném zhodnocení a přísné proceduře schvalování veřejné zakázky si Ruská federální služba pro hydrometeorologii a monitoring životního prostředí (Roshydromet) pořídila řešení od společnosti Silicon Graphics, aby tak mohla rychle vyvinout detailní modely, které umožní přesnější předpovědi počasí. Tyto systémy provádějí až 27 trilionů operací za sekundu a poskytují 10 000krát vyšší výpočetní sílu než jaké dosahoval předešlý superpočítač od společnosti Cray, který byl umístěn na Roshydrometu. Toto zvýšení kapacity zlepšilo jak délku předpovědi, tak přesnost rozhodujících předpovědí.

 

Jeden systém je vybaven 6,6 triliony bytů (TB) sdílené paměti, takže ruští meteorologové mohou zpracovat mnohem větší množství modelů a poskytnout větší množství přesných předpovědí.

 

Nový systém na Roshydrometu byl nainstalován v prosinci a pomáhá minimalizovat ztráty na životech i majetku způsobené drsným počasím. Federální služba také očekává:

 • Generování předpovědí s mnohem větší přesností a většími detaily ve srovnání s dřívějšími předpověďmi

 • Rozšíření délky předpovědí z 5-7 na 7-10 dní

 • Nabídku nových variant specializovaných předpovědí počasí, které uspokojí potřeby rostoucí ekonomiky Ruské federace. Toto je možné díky novému řešení společnosti Silicon Graphics, které Roshydrometu umožní:

  • – vytvářet globální modely počasí s přesností do 40 kilometrů nebo i méně – což je téměř 4x detailnější než předešlé modely

 •  
  • – dosáhnout pro některé regiony přesnosti do 15 kilometrů a eventuelně vytvořit předpovědi pro hlavní města s přesností od 1,5 do 3 kilometrů, což například umožňuje poskytnout specifickým oblastem v Moskvě jejich vlastní předpověď

 

Vzhledem k tomu, že Rusko pokrývá více než jednu osminu povrchu země naší planety, stávají se národní předpovědi počasí obzvláště náročnou výzvou. Tvorba modelů počasí a klimatu s přesností do 40km vyžaduje masivní výpočetní zdroje a rychlý přístup k datům. Přísné limity na spotřebu elektrické energie výpočetního centra Roshydrometu znamenaly, že mohla být zvažována pouze řešení s největší energetickou úsporností.

 

V našich modelech mapujeme celou Zemi, ve větším rozlišení pak území od Baltického moře k Beringově úžině. Roshydromet předpovídá počasí v oblastech, které zahrnují horské masívy, stepi, lesy a blízké pouště,“ uvádí Vladimír Antsypovitch, ředitel hlavního výpočetního centra Roshydrometu. S detailnějšími modely počasí můžeme zachránit životy a komunity před devastujícími hrozbami. Výsledek výběru veřejné dodávky prokázal, že společnost Silicon Graphics byla jediným dodavatelem, který byl schopen dodat výkon, flexibilitu a spolehlivost, kterou vyžadují naše aplikace, spolu s úsporou energií, kterých bylo nutné dosáhnout, abychom nepřekročili hranice příkonu energie.“

 

Jak se postupně stávají formy počasí drsnějšími, rozvoj a rozšíření přesné předpovědi počasí se rychle stalo pro vlády po celém světě imperativem ekonomické a veřejné bezpečnosti,“ sdělil Dr. Deepak Thakkar, ředitel marketingu ve společnosti Silicon Graphics. „S výkonnými řešeními se sdílenou pamětí od Silicon Graphics si může Roshydromet poradit i s výzvami jako poskytovat 48hodinovou předpověď pro největší zemi na světě a přitom splňovat omezení příkonu energie.“

 

Předpovídat počasí pro tak velkou a rozlehlou zemi jako je Rusko hraje životně důležitou roli v proaktivní strategii pro veřejnou bezpečnost. Firma Intel je hrdá, že pohání energeticky úsporná serverová řešení od SGI, která toto vše umožňují,“ uvádí Richard Dracott, generální manažer pro HPC společnosti Intel. „Procesory Intel Itanium a Xeon, použité v systémech SGI, poskytují škálovatelnost, spolehlivost a energeticky úsporný výkon pro takové aplikace, které jsou ohromné co do rozsahu i dopadu na lidské životy.“

 

Výpočetní a storage řešení na Roshydrometu

 • 1 664-jádrový systém SGI Altix® 4700 s 6,6 TB sdílené paměti, na němž běží SUSE Linux Enterprise Server 10.

 • 1 408-jádrový systém SGI Altix ICE poháněný 352 procesory Intel Xeon, vybaven 2,8 TB paměti a SUSE Linux Enterprise.

 • Storage SGI RAID se 180 TB (60 TB systému SGI InfiniteStorage 4000 a 120 TB pole SGI InfiniteStorage 10000),  pásková knihovna Quantum, Fibre Channel Storage Area Network využívající SGI InfiniteStorage Shared Filesystem CXFS a software SGI InfiniteStorage Data Migration Facility pro hladký, transparentní datový přenos a hierarchický management.

 

Výkon a energetická účinnost

 • Společnost Silicon Graphics vyhrála veřejnou zakázku na Roshydrometu díky jedinečné architektuře rodiny produktů Altix, která umožňuje vědcům optimalizovat globální spektrální model (Global Spectral Model – GSM) atmosférických kódů za použití „fat notes“ poháněných 128 nebo 256 procesory, což významně zkrátí čas potřebný k dosažení výsledného řešení. Využití storage s CXFS od Silicon Graphics znamená, že mohou uživatelé přistupovat k datům z jakéhokoliv klienta.

 • Inovativní řešení vodního chlazení dveří, vyvinuté společností Silicon Graphics, umožňuje Roshydrometu udržet v létě spotřebu energie a nákladů na minimu, v zimě využívá toto zařízení chladného počasí zvenčí, aby byla v datovém centru udržena adekvátní teplota.

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.