Sourozenec grafenu jménem silicen

Aktuality |

Mezi nejvýznamnějšími objevy loňského roku bývá zmiňován i materiál silicen. (Následující informace čerpá z ročního přehledu, samotný výzkum byl publikován již cca v polovině roku 2012.) Silicen je podobně jako jeho uhlíkový sourozenec vrstvička křemíku tlustá ideálně jeden atom. Měl by mít podobné elektronické vlastnosti jako grafen, ovšem lépe má jít integrovat do stávající křemíkové elektroniky. […]
Mezi nejvýznamnějšími objevy loňského roku bývá zmiňován i materiál silicen.

(Následující informace čerpá z ročního přehledu, samotný výzkum byl publikován již cca v polovině roku 2012.)

Silicen je podobně jako jeho uhlíkový sourozenec vrstvička křemíku tlustá ideálně jeden atom. Měl by mít podobné elektronické vlastnosti jako grafen, ovšem lépe má jít integrovat do stávající křemíkové elektroniky.

Silicen připravili Patrick Vogt z Technické univerzity v Berlíně a jeho kolegové z francouzské Univerzity Aix-Marseille. Látka vznikla kondenzací křemíkových par na stříbrném podkladu.

Pokusy o vytvoření silicenu se datují už do roku 2010, nicméně tehdy výsledky nebyly všeobecně přijaty. Teď je podle výzkumníků úkolem detailněji prověřit elektrické vlastnosti silicenu a podívat se také na jeho vlastnosti chemické a optické, o nichž se zatím neví prakticky nic.

 

Zdroj: New Scientist

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.