V Los Alamos se ztratily počítače

Aktuality |

O výzkumech prováděných v Los Alamos jsme již na Science Worldu psali opakovaně. Odehrával se zde vznik nestarších moderních počítačů na konci druhé světové války, ve stejné době pak např. i projekt Manhattan vyvíjející atomovou bombu, později i projekt vývoje bomby vodíkové. V laboratořích byl loni spuštěn projekt stávajícího nejrychlejšího superpočítače světa (RoadRunner). Současné výzkumy […]




O výzkumech prováděných v Los Alamos jsme již na Science Worldu psali opakovaně. Odehrával se zde vznik nestarších moderních počítačů na konci druhé světové války, ve stejné době pak např. i projekt Manhattan vyvíjející atomovou bombu, později i projekt vývoje bomby vodíkové. V laboratořích byl loni spuštěn projekt stávajícího nejrychlejšího superpočítače světa (RoadRunner). Současné výzkumy zahrnují např. i umělou inteligenci nebo projekt výtahu na oběžnou dráhu; protože laboratoře dnes spadají pod americké ministerstvo energetiky, zkoumají se zde také netradiční energetické zdroje.

Los Alamos se pokládá přímo za prototyp úspěchů „pragmatického“ vývoje vědy, k němuž došlo po druhé světové válce, soustředění na konkrétní a jasně vymezené projekty.

Nyní se však laboratořím dostalo negativní publicity kvůli odhalené ztrátě počítačů. Není jasné, zda ztracené stroje obsahovaly nějaké utajené informace a vesměs se to nepředpokládá. Řada incidentů byla ale odhalena až zpětně, takže otazníky zůstávají. O ostudě píšeme na SecurityWorldu. Konec konců, stále se jedná o pracoviště, kde probíhá i výzkum jaderných zbraní…

Viz také články:

Proměny vědy po druhé světové válce

Roadrunner rozdrtil petaflopovou bariéru

Životopis Edwarda Tellera

50 let vodíkové pumy











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.