Morová epidemie chrání část evropské populace před AIDS

Biologie |

Mutace označovaná jako CCR5 dává svým nositelům imunitu vůči viru HIV – nebo alespoň jeho dosavadním podobám. Odhaduje se, že k nositelům této mutace patří asi 15% evropské populace.
***pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

V roce 1997, kdy byla tato mutace identifikována, se její původ kladl do roku zhruba 2000 př. n. l. Později ale přišel americký genetik Stephen J. O´ Brien s názorem, že mutace má původ před zhruba 700 lety.
Při hledání selekční události, která by stála za rozšířením této mutace, se jako nejpravděpodobnější jeví morová epidemie, která tehdy zpustošila Evropu. Tehdy zřejmě převládli obyvatelé s touto mutací poskytující odolnost vůči Černé smrti, bez pokračujícího selekčního tlaku se však intenzita této mutace zase začala rozmývat (plus k tomu přispělo míšení populací). Dnes nese mutaci CCR5 asi 15 % (dle jiných údajů 10 nebo 20 %) bělošské populace.
Pokud jsme tedy potomky někoho, kdo přežil morovou ránu, paradoxně nám to může poskytovat i imunitu proti AIDSu.

Zdroj: Norman F. Cantor: Po stopách moru – Černá smrt a svět, který zrodila, Bbart, Praha 2005

Poznámka: Zdroj bohužel neuvádí, zda nositel mutace může být přenašečem viru HIV.
O mutaci CCR5 viz také Wikipeda, kde se uvažuje také o možné souvislosti tohoto genu s odolností proti černým neštovicím (http://en.wikipedia.org/wiki/CCR5-%CE%9432)Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.