Amygdala ovlivňuje strach o peníze

Člověk |

Vědci z California Institute of Technology došli k závěru, že poškození amygdaly může změnit naši ochotu riskovat. Zkoumali dva pacienty, u nichž následkem poškození této části mozku vymizel strach, především z rizika finanční ztráty.




Amygdala je někdy označována přímo za centrum emocí nebo i centrum rozhodování.

Jeden z autorů studie Benedetto De Martino vysvětluje problém takto: Představte si televizní soutěž, právě jste správně zodpověděli otázku za půl milionu. Vezmete si tuto částku, nebo zkusíte hrát další kolo o milion (a v případě neúspěchu přijít o všechno nebo získat je zlomek půl milionu). Většina lidí v takový okamžik raději neriskuje. Bojí se.

Zkoumaní pacienti trpěli řídkou genetickou poruchou, která vyvolává lézi amygdaly. Nedokázali vůbec pociťovat strach, ani nechápali, že ho mohou cítit jiní lidé (jiné emoce u nich rozeznávali správně). V testu proti kontrolní skupině zdravých lidí se ukázalo, že byli ochotni hrát o peníze nejen hry s nulovým součtem, ale občas i hry, kde potenciální ztráty převyšovaly potenciální zisky. Nedá se tedy ani říci, že by se chovali „chladně racionálně“.

Může být, že například investoři či spekulanti určitého typu mají narušenou amygdalu?

Zajímavé je, že rozdíly mezi pacienty a kontrolní skupinou se týkaly strachu ze ztráty něčeho, co už člověk má, nikoliv voleb mezi různými zisky. Pokud úloha naopak stála – můžete získat 5 Kč nebo hrát a s 50% šancí získat 10 Kč, mezi oběma skupinami nebyl žádný rozdíl.

Podivné jsou prostě cesty, které formují lidské rozhodování. Lidé v tomto případě podvědomě ještě nevnímali 5 Kč jako „svoje peníze“…

 

Zdroj: ScienceDaily

 











Komentáře

27.07.2014, 23:08

.... ñïñ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.