Byly středověké války mírné, nebo kruté?

Člověk |

Mnoho konfliktů vůbec neskončilo bitvou, ale jen menší šarvátkou. Nebyly výjimkou případy profesionálních vojáků, kteří strávili skoro celý život na různých taženích, ale do skutečné bitvy se dostali třeba jen jedenkrát.

Byly středověké války mírné, nebo kruté?pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Mírností středověkých válek nemyslíme ani tak motivaci účastníků, ale spíše celkový počet padlých. Je jasné, že byl v porovnání s novověkem relativně malý, otázkou ale je, zda tato skutečnost má nějakou hlubší příčinu, nebo zda vyplývá prostě z omezené velikosti bojujících vojsk.
Faktem je, že snad až na Karla Velikého středověcí vládci nedisponovali armádami, jejichž početnost by umožňovala bitvy v době pozdí římské říše (někdy působí z dnešního pohledu až absurdně, že se vlády ve středověkém království mohl zmocnit někdo, kdo disponoval 30 jezdci). Proto i celkový počet padlých na bojišti byl omezen. Středověké války byly ovšem kruté v tom smyslu, že zabíjení zajatců se pokládalo za téměř standardní řešení. Samozřejmě, že někteří významní protivníci byli raději za výkupné propuštěni, ale běžným řešením bylo zajatce pobít. Dopad tohoto zvyku byl ovšem omezen, protože vítězná strana se podle kánonu tehdejších bojových zvyků snažila spíše opanovat bojiště než pronásledovat prchající.
U bojů mezi těžce zakutými rytíři vstupovala do hry stavovská etika/etiketa, což také počet mrtvých omezovalo. Mnoho konfliktů navíc vůbec neskončilo bitvou, ale jen menší šarvátkou. Nebyly výjimkou případy profesionálních vojáků, kteří strávili skoro celý život na různých taženích, ale do skutečné bitvy se dostali třeba jen jedenkrát.
Další otázkou je, co vlastně o krutosti středověkých válek víme: kroniky jsou zřejmě selektivní, zaznamenávají spíše jevy extrémní, tedy nepřiměřenou krutost nebo naopak velkorysost vítěze. Nevíme tak docela, jak středověká válka probíhala „normálně“ (obdobně jako současná média zaznamenávají přednostně události nějak se vymykající).
Do hry vstupuje i ideologický pohled na věc, totiž role křesťanství. Na jednu stranu se s ním spojuje povinnost mírnosti a odpuštění, na druhou stranu fenomén svaté vály, křížových výprav atd. Pokud hovoříme o krutosti středověkých válek, vlastně tím mezi řádky ukazujeme i na roli křesťanství. Zde samozřejmě existovaly určité pokusy o zmírnění konfliktů, zakázané dny bojů, zákaz určitých zbraní (kuše), ovšem tyto regule se týkaly výhradně konfliktů mezi křesťanskými mocnostmi a i tak – za kacíře mohl být označen de facto kdokoliv kdykoliv.
K tomu, že v bitvách středověkých válkách zřejmě vždy zemřelo relativně málo lidí, je ale třeba dodat, že v Evropě tehdy prakticky neexistovalo období delšího míru (na rozdíl od Říma v době císařství, arabského světa nebo Číny). Evropský středověk byl možná jedinou drobnou válkou.

Zdroj: Norbert Ohler: Válka a mít ve středověku, H & H, Jinočany 2004

Poznámka: Zajímavé je, jak je téma středověku v česky vycházející historické populární literatuře hojně zastoupeno. Naopak třeba (subjektivně) téměř scházejí tituly o Třicetileté válce. Kde by mohla být příčina?Úvodní foto: Alexander Zick, Wikipedia, licence public domainKomentáře

16.10.2015, 21:33 admin

jak pocitat valky

myslim, ze stredoveke armady byly skutecne male, proti antice, orientu... / no, kdyby se ve valce nezabijelo, asi by se tomu spis rikalo sportovni utkani nebo arbitraz. nicmene pry stoleta valka mezi 2 eubojskymi mesty nekdy v 7. stol pr. n.l. se pry tomu blizila, i v boji mohl clovek padnout na zem, vzdat se a byl ponechan na zivu. mirnejsi valky muzou trvat dele a tim si vyzadat vic obeti nez kratsi konflikt (na druhe strane rychla valka neznamena, ze pote nevypukne nova,i kdyz uz ji budeme povazovat za "jinou"). / take jako kriterium krutosti valek by se mohl brat pocet civilnich obeti. a neprimych obeti, dejme tomu, ze chripkovou epidemii pak muzeme pokladat za soucast bilance 1. svetove valky (jenze to uz by tam mohly spadnout i gulagy, takze takhle se nikam asi nedostaneme)

16.10.2015, 13:48 wrunx

Wrunx

No nevím nevím. To, že středověk oplýval přemírou lokálních šarvátek, podle mě vůbec neznamená že by byl prost hrůz masivních válek s desetitísícihlavými armádami. A jak se k tomu stavěla proslulá matička církev, fakt netřeba dalekosáhle rozvádět. Na závěr k otázce v titulku otázka má: ona snad existuje válka, která by nebyla krutá? Jakože ono se snad dá "mírně" zabíjet?

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.