Nejstarší zahrada ze starověké Levanty

Člověk |

Archeologové z Tel Aviv University a německé Heidelberg University odkryli v Ramat Rachel poblíž Jeruzaléma zbytky zahrady, která byla součástí místního paláce.
Podle všeho jde vůbec o první památku z této oblasti (= Levanty) z předhelénistické doby, zatím datovanou do 7. stol. př. n. l.. Zahrada byla údajně ve městě nepřehlédnutelná, představovala z dálky viditelnou dominantu a symbolizovala moc a bohatství místních vládců; v suchém polopouštím klimatu byla na odiv dávána nejen kvetoucí vegetace, ale i samotná voda. Ta se zde rozváděla systémem otevřených koryt i zahloubených tunelů a podobně komplikovaný systém zavlažovacích kanálů byl dosud údajně znám pouze ze starověké Mezopotámie. Samotná idea se do Palestiny dostala zřejmě právě odsud, v souvislosti s expanzí novoasyrské říše. Asyřané na důkaz své moci budovali zahrady, kde vysazovali rostliny ze všech koutů své říše. Později podobně postupovali i Peršané.

Symbolická role zahrad není určitě zanedbatelná – vždyť i Ráj je v židovské mytologii popisován především jako zahrada. Visuté zahrady Semiramidiny z Babylonu byly pak pokládány přímo za jeden ze Sedmi divů světa…

 

Zdroj: Eurekalert

 

Obrázek: Visuté zahrady Semiramidiny, obraz od holandského maléře Martina Heemskercka z 16. století, výřez. Zdroj obrázku Wikipedia, licence public domain

 

Na podobné téma viz také článek Z dějin zahradKomentáře

29.10.2017, 06:31 rada

Zahrada jen pro bohaté?

Zajímavá je ta symbolika s pojení s dneškem, protože se dá říct, že zahrada je ve městech jen pro bohaté i dnes a oni pomocí jí tak trochu ukazují svůj vliv a peníze. Škoda, že nejsou zahrady dostupné všem.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.