Přestat pít zvyšuje riziko rakoviny?

Člověk |

Pokud pijete alkohol i přes míru, nejste na tom z hlediska rizika rakoviny skoro hůře než abstinenti. Špatně ale můžete dopadnout, když se s pitím rozhodnete přestat.
Server The Register přinesl článek o vědecké studii, která vede k opravdu překvapujícím závěrům. Na webu serveru (viz zdroj odkazovaný níže) je celá záležitost rozebrána především z „politického“ hlediska a článek popisuje, jak o studii informovala britská média – výsledky studie překroutila a úplně obrátila v neprospěch alkoholu. Vyznamenal se takto např. Guardian, který z toho vyvodil, jak nás alkohol zabíjí.

Je třeba dodat, že studie se nezabývala nějakým kauzálním rozborem, pouze korelací různých sledovaných skupin lidí v různých evropských zemích. Hodně pijící lidé měli v průměru riziko rakoviny vyšší o 3 %. Naopak ti, kteří s pitím přestali, měli toto riziko větší o 10 %. A teď pozor: ti, co přestali, byli započítáni i do první skupiny. Z čehož další analýzou dat vyplývá, že celoživotně hodně pijící měli riziko rakoviny vyšší – o 1 %. Rozdíl prakticky zanedbatelný – na zdraví! Zveřejnit takové závěry je ovšem zřejmě politicky nekorektní, alespoň v současné Británii.

 

Protože studie nezkoumala kauzalitu, je těžko říct, proč přestat s alkoholem vede mnohdy k neradostným koncům. U žen se tento trend mimochodem projevil mnohem méně. S čísly si lze různě hrát a studii můžeme prostě prohlásit i za špatně provedenou. Nakonec výsledky byly údajně založené na tom, co lidé výzkumníkům řekli – a lze předpokládat, že v této lehce choulostivé záležitosti mnozí z nich lhali. (Např. 40 % účastníků z Británie vyplnilo, že nepřekračují limit 1-2 piv denně, podle Registeru ho ale nejspíš většina Britů překračuje.)

 

Pojďme si ale zaspekulovat, proč by – kdyby studie měla pravdu – měli lidé, kteří přestanou pít, vyšší riziko rakoviny. Na mysl přicházejí následující kauzální vysvětlení:

– Lidé přestanou pít, když už mají zdravotní problémy

– Výsledkem této volby je stres, lidé se trápí, což asi s výskytem rakoviny pozitivně koreluje

– Pijáci, kteří nikdy nepřestanou, mohou umírat přednostně na jiné choroby (v krajním případě někde zmrznou nebo je přejede auto)

– V alkoholických nápojích, pivu i vínu, jsou kromě alkoholu i mnohé zdraví prospěšné látky (možná s tím souvisí např. vysoký věk dožití ve Francii; u nás zase předpokládaný optimální zdravotní účinek cca 2 piv denně)

– Lidé, kteří vůbec nepijí, se tak chovají někdy ze zdravotních důvodů, jsou už „nemocní předem“ (poznámka: to jsem v jakési cca 100 let staré brožuře četl i jako výklad, proč abstinentni nemají tak vysokou zločinnost – prostě jsou mnohdy „neduživí i na kriminální činnost“ :-))

– Umřít musíme tak jako tak: Možná se měl zkoumat ne výskyt rakoviny, ale v jakém věku k ní dochází

– Jistěže by stálo za to rozlišit alkohol dle toho, zda jde o pivo, víno nebo kořalky

 

– Nějaké další výklady?

 

Zdroj: The Register

 Komentáře

30.07.2014, 15:12

.... ñïñ çà èíôó!...

21.04.2011, 10:04 peka

výklad

Opravdu ti, co chtějí pít si důvod najdou. Ani číst (+myšlení) neumí. Zpráva na http://www.theregister.co.uk/2011/04/08/giving_up_booze_causes_cancer/ vytrhla citaci z kontextu (úvod věty) a zaměnila tak muže/ženy za former/current. V originálu http://www.bmj.com/content/342/bmj.d1584.full.pdf Alcohol attributable burden of incidence of cancer in eight European countries based on results from prospective cohort study to také hned v "results" není jasné (ale po dočtení "results" to musí být jasné), ale je tam v rámečku evidentně: "If we assume causality between alcohol consumption and cancer, about 10% of all cancer cases in men and 3% of all cancer cases in women are attributable to current and former alcohol consumption in the investigated European countries" Skoro jde o záměrné překroucení ... (v článku, který "má podpořit" EU k redukci alkoholu, je výsledkem, že vždy je konzumace horší - nebo jiný výklad?)

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.