Testosteron a zkouška z evoluční biologie

Člověk |

Podvědomí ví leccos, ale někdy je to opravdu divné.




Testosteron je, kromě jiného, hormonem „dominance“. Změny jeho koncentrace souvisí s vítězstvím v souboji, úspěchem apod. Nijak s tím není v rozporu, jaké další negativní účinky má tato látka.
– poškozuje imunitní systém. Mj. i proto se muži dožívají v průběhu nižšího věku než ženy.
– testosteron není jen důsledkem úspěchu, ale i podkladem pro přesvědčení, že všechno dle představ dopadne i v budoucnu. Vysoká koncentrace testosteronu je v jistém ohledu až příčinou smrti – při dopravní nehodě, následkem úrazu, při konfliktu…
– naopak nízká hladina testosteronu koresponduje s depresí apod. Těžko si vybrat, respektive tohle je možná zrovna případ trade-off (něco za něco).

Takže vlastní záhada: Představte si, že děláte zkoušku na VŠ, třeba z evoluční biologie. Když zjistíte, že jste dopadli dobře, lze rozumně očekávat, že hladina testosteronu vám stoupne, v opačném případě přirozeně naopak. Ale co předtím, než zjistíte výsledek? Pak se hladina testosteronu bude pochopitelně měnit podle toho, co o úspěchu odhadujete, jaký z toho máte pocit. A na to se lze zeptat v dotazníku.
Jenže se ukázala dost divná věc. Změna koncentrace testosteronu ve slinách odpovídala mnohem více skutečnému stavu (výsledek testu), než tomu, co si lidé mysleli – dotazník vs. měření koncentrace ve slinách. Jako by tedy „podvědomí“ o výsledku vědělo víc než vědomí. Proč by to tak ale mělo být zrovna u evoluční biologie, tématu odborně-abstraktního (nejde o věc, která by se dala detekovat z podprahových signálů ve stylu líbil/nelíbil jsem se)? Záhadné.

Zdroj: Jaroslav Flegr: Pozor, Toxo! Academia 2011
a další

Poznámky:
– Lidé při odpovědí v dotaznících pochopitelně lžou. Snažili se snad uvádět, že se jim zkouška tolik nepovedla, aby vypadali skromně? Byla chyba odhad/skutečnost systematicky posunuta jedním směrem?
– Fungovalo by to tak u libovolného testu? (třeba v závislosti na jeho formě: příklad na vypočítání vs. zaškrtávání z nabídek; nebo i dle oboru).
– Vědomí je pomalé, nákladné na energii – velký mozek… Kdyby „podvědomí“ mělo přístup k informacím, jaké má vědomí, evoluce by vůbec nepotřebovala se s vědomím vytvářet.
– Nakonec bych pokládal za nejpravděpodobnější, že lidé na rozdíl od testosteronu při výzvě k odhadu svých výsledků lhali.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.