V mozku je leccos zadrátováno natvrdo

Člověk |

Lidský mozek zpracovává obrázky živých bytostí a neživých věcí v oddělených částech, tedy různými mechanismy. Odlišné části mozku se aktivují dokonce i u lidí, kteří jsou od narození slepí.




Není to tedy záležitost vzhledu, ale „funkčnosti“. Je sice pravda, že živé organismy se od neživých věcí liší i nějak „tvarově“, tím se ale právě nevysvětluje zpracování informace v mozcích lidí od narození slepých.

Alfonso Caramazza, vedoucí laboratoře kognitivní psychologie na Harvardu, provedl právě tohle. Požádal od narození slepé lidi, aby mysleli na určitou věc, a přitom jim snímal mozkovou aktivitu pomocí MRI. Ukázalo se, že rozdělení na různé třídy objektů je zde stejné jako u lidí vidících, je tedy zřejmě „zadrátováno“ už od narození. Různé objekty mají prostě přiřazeny různé operace zpracování.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámky:

– V této souvislosti vyvstává ale celá řada otázek: Odlišovat živé a neživé věci nedává (evolučně) úplně smysl, logičtější by bylo rozlišování (např.) predátor/potrava/sexuální partner/všechno ostatní. Proč rozlišovat stonožku od křemene? Nicméně to funguje takhle.

– Několikrát jsme zde psali o intencionalitě, mj. ve vztahu ke existenci náboženství (Dawkinsův Boží blud: Náboženství a intencionalita). Pokud věříte, že v kamenech se skrývají duchové nebo že kameny jsou živé, budete je také zpracovávat v části mozku pro „živé“ objekty? A naopak, co když si myslíte, že třeba stromy živé nejsou? (Na pohled se nepohybují, leda snad pasivně větrem; a nakonec když o nich uvažujeme, skutečně jim nemusíme přikládat úmysly.). Máme v mozku rozdělení na moduly nějak relativně napevno, bez ohledu na své aktuální přesvědčení? (Co obrázky humanoidních robotů apod.?)

– Existují samozřejmě i ještě specializovanější moduly, např. ten pro zpracování lidské tváře.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.