Vinlandská mapa – nejasnosti přetrvávají

Člověk |

Vinladská mapa je pergamen, který by měl pocházet přibližně z 1. poloviny 15. století a být asi kopií ještě starší mapy. Je na ní celkem přesně zakresleno pobřeží Grónska, New Founland, ale i kus amerického vnitrozemí.




Vikingové přirozeně do Ameriky dopluli, v tom problém není. To, zda se někdy dostali do vnitrozemí, je už otázka, o níž lze mít pochybnosti – tehdejší (dnes známé) prameny o tom mlčí. Pobřeží Grónska podle skeptiků Vikingové neznali nijak přesně a v 15. století zde již ostatně severské osídlení bylo zaniklé. Nic ani není známo o tom, že by tyto informace byly před Kolumbem známy ve zbytku Evropy – mapa obsahuje latinský nápis a měla být zhotovena v Itálii nebo Švýcarsku.

Už samotný způsob, jak mapa vyplula ve 20. století na světlo, byl krajně podezřelý. Paul Mellon za ni v roce 1957 zaplatil milion dolarů neznámému italskému starožitníkovi a věnoval ji univerzitě v Yale, kde je mapa dodnes. Další rozbory ukázaly, že inkoust mapy je ve dvou vrstvách, černá barva obrysů je na žluté (snad cíl dodat starobylý vzhled?). Na mapě jsou stopy titanové běloby, která je až moderní látkou – jenomže se mohla i nějak „upatlat“ mapa stará, navíc se stopy oxidu titaničitého mohou podle jiných názorů v inkoustu vyskytovat i přirozeně.

Radiokarbonová analýza určila stáří pergamenu opravdu do roku cca 1434, zručný moderní padělatel ovšem mohl použít i starý pergamen. Další rozbory vedly ale opět k tomu, že použité inkousty jsou současné.

 

Zdroj: Brian Ines: Falza a padělky, Euromedia – Universum, Praha 2006

 

Poznámky:

V loňském roce zastánci pravosti mapy vyrukovali s tvrzením, že „moderní“ vzhled inkoustů mohl být ovlivněn jejich sušením pískem (něco málo o tom na Idnes), i tak ale mezi odborníky převažuje skepse. O určování stáří inkoustů viz také tento článek.

Ve vnitrozemí Severní Ameriky existují i další nálezy (zbraně, runové nápisy), které jsou pokládány za důkaz přítomnosti Vikingů, vesměs se však soudí, že jde také o padělky. Viz také: Dostali se Vikingové do amerického vnitrozemí?

Pokud se podíváte na mapu, zjistíte, že naopak Dálný Východ je zde zakreslen způsobem nijak podezřelým, odpovídajícím de facto Ptolemaiovi. Pokud je mapa padělek, držel se padělatel rozumně zpátky a nechtěl toho do ní nacpat příliš mnoho…

Mapa Vinlandu na anglické Wikipedii











Komentáře

30.07.2014, 07:22

.... áëàãîäàðñòâóþ....

26.03.2010, 00:04 rh

A co

tak mapy P. Reisa...a tie sa vseobecne nepovazuje za podvrh.... http://tajomstva.org/veda/zahada-stredoveke-mapy-piriho-reise/

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.