Záhada: Kamenná sekera v hrobě z doby železné

Člověk |

Archeologové Olle Hemdorff a Eva Thäte z University of Stavanger objevili v Avaldsnesu na jihozápadě Norska zvláštní mohylu.
Pochází z doby asi 600-1 000 n. l. (v místní terminologii se tomuto období říká pozdní doba železná) a je plná skleněných perel, což byl v té době oblíbený materiál dokládající vyšší status zemřelého.

Překvapením ale bylo, že v hrobě se nalezla také kamenná sekera. Předmět sice není přesně datován, pochází ovšem nejspíš z doby kamenné, tedy tisíciletí před příslušným pohřbem.

Není to ale v této oblasti údajně nález zcela výjimečný. V mohylách se zde občas nacházejí předměty ze starších dob – třeba různé nástroje z křemene a pazourku. Není tedy pravděpodobné, že by šlo o náhodu, někdo prostě našel na poli předmět a pak ho rovněž tak náhodou někdo pohodil do hrobu. Ve švédském Hallandu bylo údajně objeveno pohřebiště (opět) z doby železné, kde jsou sekery z doby kamenné téměř v každém hrobu.

Lze předpokládat, že lidé tehdy rozhrabávali staré hroby a předmětům z nich přikládali nějaký magický význam (nebo pro ně symbolizovaly spojení s jejich předky a z něj třeba se odvozující nárok na příslušné území?). Je také možné, že pohřby prováděli do starších mohyl, přičemž archeologové v takovém případě obvykle najdou jen jednu vrstvu – tu lépe zachovalou, mladší.

O kamenných sekerách se speciálně věřilo, že mají nějaké spojení s hromy/blesky a svého držitele před nimi chrání (nakonec sekera nemá tak daleko od Thorova kladiva). Spojení s ohněm se také dalo předpokládat u předmětů z křemene. Thorovo kladivo mělo také zajišťovat úrodnost půdy.

 

Zdroj: Eurekalert

 

Poznámky:

– V hrobě mohl být pohřben např. tehdejší archeolog se svým úlovkem :-).

– Narazil jsem na bonmot, že nejstarším řemeslem nebyla prostituce, ale vylupování hrobů.

 

Obrázek: přirozeně pouze ilustrační Komentáře

19.09.2010, 20:41 drqq

:-)

Záhadnejšou záhadou by bolo nájdenie železnej sekery v hrobe z doby kamennej

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.