K matematice cítí odpor i vědci

Člověk |

Snad Stephen Hawking jako první prohlásil, že každý vzorec snižuje prodejnost populárně-vědecké knihy. Je to ale ještě horší, platí to i pro citovanost odborných článků.
Tim Fawcett a Andrew Higginson ze School of Biological Sciences v Bristolu zjistili, že vědecké články obsahující hodně rovnic jsou citovány méně než ty ostatní. Přitom moderní věda přímo stojí na propojení experimentálních dat s matematickými modely. Pokud si vědci uvědomí, že přidáním matematiky de facto snižují svoji úspěšnost, nebudou ani motivováni vytvářet nové teoretické modely.
Co s tím? Na jednu stranu se doporučuje přidat více matematiky i do vzdělávacích programů jiných oborů, to může mít však v nejlepším případě dost dlouhodobý efekt. Autoři pak radí těm, kdo matematiku používají, aby se ji snažili lépe vysvětlit a tím přiměli ostatní článek citovat (poznámka: tedy pokud přijmeme, že citovanost pozitivně koreluje se srozumitelností). Jenomže to zase naráží na fakt, že tištěné vědecké časopisy trpí nedostatkem místa. Každý vzoreček, notabene vzoreček podrobně vysvětlovaný, natáhne článek. Tím se zase snižuje pravděpodobnost otištění.
Možné řešení – podobně jako technické detaily lze rovněž matematický aparát uvádět do dodatku, který vyjde pouze on-line. Matematika v dodatcích už citovanost negativně neovlivňuje (možná proto, že ty už nikdo nečte?). Ovšem pokud se tento přístup stane pravidlem, také to o něčem vypovídá…

Zdroj: Phys.orgKomentáře

29.07.2014, 00:57

.... áëàãîäàðþ....

09.08.2012, 09:45 czenek

Citační indexy nemusí být správným měřítkem

Může to být i tím, že technické články bez vzorců se nezabívají přílišnými detaily a popisují problematiku spíše obecně. Na obecnější články pak může navazovat více vědců, a tím se zvýší citovanost. Naproti tomu detailní články s rigoroznímy vzorci bývají určeny pro mnohem menší a více specializované publikum, které se zrovna zabývá danou problematikou.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.