Zelená krev šokovala chirurgy

Chemie |

V tepnách 42letého Kanaďana kolovala zelená krev. Chirurgové, kteří muže operovali, utrpěli šok, vzápětí ale samozřejmě poslali krev k chemickému rozboru...

Zelená krev šokovala chirurgypravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Ukázalo se, že za změnou barvy stojí komplex hemoglobinu a síry. Pacient bral na bolesti hlavy sumatriptan, který obsahuje sulfonamidové skupiny. Ty pak mohou reagovat s hemoglobinem za vzniku zeleného komplexu. Je pravděpodobné, že muž u svých léků na migrénu tak docela nedodržoval doporučené dávky.
Pacient se po operaci zotavoval normálně a sumatriptan vysadil. Po pěti týdnech měla jeho krev zase běžnou barvu. Není jasné, zda pro něj zelená krev představovala nějaké riziko.

Zdroj: New Scientist

Poznámky:

– Na New Scientistu poznamenávají, že Mr Spock ze Star Treku měl zelenou krev kvůli tomu, že atom železa v hemu měl nahrazen mědí. Takový přenašeč kyslíku mají skutečně hlavonožci (hemocyanin), jejich krev je ale spíše modrá než zelená.
– Pokud by změna barvy krve neměla nějaké nežádoucí následky, pak by se taková úprava mohla stát zajímavou módou.
– Celé to ovšem nepůsobí úplně věrohodně. To se na onu anomálii nepřišlo třebas už při nějakém předoperačním vyšetření?Úvodní foto: Ben Mills, Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.