Kvantitativní uvolňování pomáhá pouze finančnímu sektoru

Aktuality |

Profesor Chris Martin z University of Bath analyzoval dopady kvantitativního uvolňování („tištění peněz") na reálnou ekonomiku: tvorbu pracovních míst, inflaci, výrobu, příjem domácností...




Dospěl k závěru, že prospěch z této politiky mají pouze finanční trhy, respektive bankovní sektor. I finanční trhy přitom pouze dočasně.
Martin dedukuje z toho, že po jednom kole musí stejně vždy přijít kolo další (v Británii už takto byly 4 kola expanze), reálné ekonomice to stále nijak nepomáhá. Navíc není jasné, jak z takto roztočené spirály vůbec vycouvat. Na neúspěch měnové expanze je totiž tendence reagovat ještě větší expanzí/uvolněním politiky.
Výzkum byl sice proveden v Británii a vztahoval se k tamější politice, není ale důvod, proč by to mělo v USA, eurozóně apod. fungovat jinak.

Liberální ekonom by dodal, že jde o boj s větrnými mlýny keynesiánství, jeho zastánci by expanzivní měnovou politiku hájili. Chris Martin sám by ekonomiku podporoval ne měnovou politikou, ale přímo vládními výdaji/vyšším deficitem, což je pro jiné pochopitelně zase cesta z deště pod okap.

Zdroj: Phys.org

 








Související články




Komentáře

03.02.2013, 11:15 juraj

Apel na redakciu, neoplatí sa publikovať nezmysly

Tento článok je z ekonomického hľadiska asi tak kvalitný ako keď si prečítate na internete niečo o tachiónoch, voľnej energii a konšpirácii ropných gigantov. Tvrdenie, že QE pomáha len finačným trhom, alebo že finančné trhy sú úplne oddelené od reálnej ekonomiky je nezmysel. Tlačenie peňazí per se nikdy nepresvedčí investorov a traderov aby longovali. Tie nové peniaze môžu použiť aj na shortovanie a ak QE nemá žiaden dopad na reálnu ekonomiku, tak by to najskôr aj urobili (alebo by peniaze nepoužili). Ceny akcií zodpovedajú očakávaniam budúcich ziskov. AKcie dnes rastú preto, lebo investori očakávajú, že QE ekonomike pomôže. Ale čo oni o tom vedia, keď riskujú svoje milióny, že? :) V neposlednom rade sa pozrite na vývoj reálneho HDP a nákupy aktív zo strany centrálnej banky. QE1 ukončilo recesiu, vidieť to veľmi pekne. Najvtipnejší je ten záver, pretože keynesiánci, podobne ako autor, tvrdia, že QE samo o sebe fungovať nebude. Pre nich je dôležitá fiškálne, nie peňažná (monetárna) politika. Nemali by ste publikovať články tak nízkej kvality ako tento. Proste keď niečomu nerozumiete tak to posuňte niekomu, kto sa va danej oblasti vyzná. Keď takých ľudí nemáte po ruke, tak radšej nič také ani nepublikujte.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.