Třetina českých čtenářů už preferuje e-knihy

Aktuality |

Čeští čtenáři přicházejí na chuť elektronickým knihám. Potvrzují to aktuální prodeje největšího českého distributora eknih společnosti Palmknihy, ale také první výzkum agentury STEM/MARK o eknihách na českém trhu.




***tisková zpráva společnosti Palmknihy

 Obě čísla se shodují – eknihy si postupně získávají své místo na zdejším trhu. Čeští čtenáři na nich oceňují především jednoduchou dostupnost a nižší cenu.

Optimismus kolem elektronických knih je na místě. „Meziroční čísla mluví jasně. To, co jsme minulý rok prodávali pět měsíců, se dnes prodá za deset dní,“ uvedl o aktuálním prodeji Jiří Vlček, zakladatel a ředitel společnosti Palmknihy. Prodeje společnosti se tak oproti loňskému roku již zdesetinásobily. Jen do konce května se během tohoto roku prodalo 13 639 eknih. V loňském roce to bylo za stejné období jen 1 373 eknih. „A s koncem letošního roku předpokládáme prodeje kolem osmi tisíc titulů měsíčně,“ představil plány Jiří Vlček.

 

Zájem o elektronické verze knih mezi českými čtenáři potvrzuje i první výzkum o eknihách na českém trhu, který dnes zveřejnila agentura STEM/MARK. Podle něj eknihy v současné době čte necelá třetina českých čtenářů. „Jde především o milovníky literatury z oblasti sci-fi, fantasy a literatury faktu,“ představil část výzkumu Jan Lajka ze společnosti STEM/MARK, která tento výzkum prováděla. Sběr dat proběhl na Českém národním panelu, společném projektu výzkumných agentur NMS a STEM/MARK, sloužícímu k provádění reprezentativních výzkumů na internetové populaci ČR.

 

Jeden z hlavních argumentů pro výběr elektronické verze knihy je podle výzkumu kromě okamžité dostupnosti na internetu, také cena. Většina dotazovaných považuje za správné, aby cena elektronické knihy odpovídala zhruba polovině ceny tištěné. Elektronickou knihu si již koupilo necelých 40 % čtenářů e-knih. Obecně je však hlavním zdrojem eknih především stahování zdarma a to jak mezi těmi, kteří elektronické knihy nikdy nekupují, ale i mezi těmi, kdo si již některé knihy koupili. Pouze čtvrtina kupujících si kupuje více elektronických knih, než kolik si stáhne zdarma.

 

Kdo je typický český čtenář eknih a jak se chová?

Elektronické knihy mají podle výzkumu dva typické čtenáře – věkovou skupinu 15-29 let a příjmové skupiny nad 25 000 čistého měsíčně. Mírně převažují muži nad ženami. Své příznivce však eknihy mají mezi lidmi ve všech životních obdobích. Elektronické knihy se v současnosti nejčastěji čtou na počítači, tento způsob využívá dvě třetiny čtenářů eknih. Podle Jiřího Vlčka jde o velkou výzvu pro prodejce čteček. „Čtení na počítači nepatří mezi nejpohodlnější a nejzdravější formy. Beletrie patří především do specializovaných čteček,“ uvedl Vlček. Tento způsob čtení však prozatím využívá pouze čtvrtina dotázaných. Zbývající jedna třetina čte na mobilu a 13 procent připadá také tabletům. Co se počtu přečtených elektronických knih týče, statistiky mluví v současné době přibližně o maximálně 20 přečtených eknihách na jednoho čtenáře. Majitelé eknih pak čtou prakticky kdykoliv a kdekoliv, prozatím s výjimkou dovolené, kterou tráví raději aktivně a offline.

 

Metodika a parametry výzkumu
Velikost dotazovaného vzorku: 2371 respondentů, z toho 2063 čtenářů knih (vč. 584 čtenářů e-knih)
Reprezentativita: vzorek je reprezentativním obrazem internetové populace ČR
Metoda dotazování: CAWI (internetový dotazník)

Zdroj dat: Český národní panel – společný projekt výzkumných agentur
NMS a STEM/MARK. V panelu je registrováno přes 40 000 respondentů, z nichž každý přes internet vyplní průměrně 10 dotazníků ročně. Velký důraz je kladen na kontrolu kvality odpovědí a ověření identity respondentů.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.