Čína a Indie hromadí zásoby uranu

Aktuality |

***tisková zpráva České nukleární společnosti Čína buduje rozsáhlé zásoby uranu. Tento rok nakoupí kolem 5 000 tun uranu, což je dvakrát více než činí současná spotřeba v čínských jaderných elektrárnách. Nakupuje vše, co může na trhu sehnat, tvrdí obchodníci. Čína totiž plánuje zvýšit do roku 2020 výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách devětkrát a chce mít […]




***tisková zpráva České nukleární společnosti

Čína buduje rozsáhlé zásoby uranu. Tento rok nakoupí kolem 5 000 tun uranu, což je dvakrát více než činí současná spotřeba v čínských jaderných elektrárnách. Nakupuje vše, co může na trhu sehnat, tvrdí obchodníci. Čína totiž plánuje zvýšit do roku 2020 výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách devětkrát a chce mít pro nové jaderné zdroje dostatek jaderného paliva.
V příštích 10 letech se spotřeba uranu v Číně zvýší až na 20 000 tun ročně. To je ale podle WNA více než třetina současné celosvětové důlní kapacity. Do roku 2020 se má v této zemi vybudovat na 60 nových reaktorů, z nichž každý bude vyžadovat při svém spuštění nejméně 400 tun uranu. Podobně plánuje zvýšit svoji poptávku po uranu Indie, a to 10krát až na 8000 tun ročně. To jí pomůže zvýšit výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách na 20 GWe.
Analytici uvádějí, že honba za uranem zvýší cenu jaderného paliva. V letošním červenci cena uranu dosáhla 41,75 amerického dolaru za libru, v příštím roce by to mělo být podle jejich názoru 55 dolarů za libru, v pětiletém výhledu možná až 60 dolarů. Analytici soudí, že akcie důlních firem a výrobců zařízení pro jadernou energetiku jsou nyní velmi levné.
Ještě v roce 2007 byla cena uranu vysoká, až 136 dolaru za libru, pak se ale rychle propadla, a to až o 69 procent. Od té doby obchodníci a analytici mnohokrát předvídali její zvýšení; to se však neuskutečnilo. Cena jaderného paliva je ale i při předpokládaném zvýšení z hlediska provozních nákladů velmi příznivá a provoz jaderných elektráren vysoce rentabilní. Provozovatelé však musí počítat s vysokými náklady na vybudování elektrárny. Cena nového reaktoru o výkonu 1000 MW je nyní zhruba tři miliardy amerických dolarů.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.